Syn.: Dortmanna cardinalis (L.) Kuntze, Dortmanna cordigera (Cav.) Kuntze, Dortmanna engelmanniana Kuntze, Dortmanna fulgens (Humb. et Bonpl. ex Willd.) Kuntze, Dortmanna graminea (Lam.) Kuntze, Dortmanna longifolia (C. Presl) Kuntze, Dortmanna phyllostachya (Engelm.) Kuntze, Dortmanna splendens (Humb. et Bonpl. ex Willd.) Kuntze, Lobelia cordigera Cav., Lobelia fulgens Humb. et Bonpl. ex Willd., Lobelia graminea Lam., Lobelia kerneri L. Nagy, Lobelia longifolia (C. Presl) A. DC., Lobelia marryattiae Paxton, Lobelia phyllostachya Engelm., Lobelia porphyrantha Decne. ex Groenland, Lobelia princeps Otto et A. Dietr., Lobelia punicea Otto et A. Dietr., Lobelia splendens Humb. et Bonpl. ex Willd., Lobelia texensis Raf., Rapuntium cardinale (L.) Mill., Rapuntium cordigerum (Cav.) C. Presl, Rapuntium fulgens (Humb. et Bonpl. ex Willd.) C. Presl, Rapuntium gramineum (Lam.) C. Presl, Rapuntium longifolium C. Presl, Rapuntium splendens (Humb. et Bonpl. ex Willd.) C. Presl, Tupa ignescens Payer
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité; Lobeliaceae R. Br. – lobelkovité
Lobelia cardinalis
Rozšíření: Druh pochází z Ameriky, z rozsáhlé oblasti od jihovýchodní Kanady (Ontario, Quebec) na severu přes východní a jihozápadní USA, Mexiko a Střední Ameriku po severní Kolumbii na jihu.
Ekologie: Roste na vlhkých až mokrých stanovištích: na březích jezer a vodních toků, v bažinách, v mokřinách světlých lesů a v příkopech. Kvete od června do září, květy jsou opylovány motýly a kolibříky.
Lobelia cardinalis
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina dorůstající výšky až 1,2 m. Lodyhy jsou obvykle nevětvené, řídce až hustě chlupaté. Listy jsou kopinaté, až 20 cm dlouhé a 5 cm široké, na okraji slabě vroubkované až zubaté. Spodní listy v přízemních růžicích jsou krátce řapíkaté a obvykle jemně pýřité; střídavé lodyžní listy jsou přisedlé a lysé. Trubkovité květy jsou 3–4 cm dlouhé, jsou uspořádané v terminálním hroznu až 70 cm dlouhém. Kalich je krátký, zvonkovitý, s 5 čárkovitými cípy. Koruna je trubkovitá, dvoupyská, zářivě červená, zřídka také růžová nebo bílá. Horní pysk tvoří dva úzké podlouhlé laloky, dolní je vějířovitý se třemi širšími laloky; ve středu květu je nápadná vzpřímená trubka spojených tyčinek; prašníky a blizna jsou šedavě bílé. Plody jsou tobolky s drobnými semeny.
Využití: Lobelia cardinalis se pěstuje jako ozdobná rostlina v zahradách ve vlhkém substrátu nebo při okraji jezírek. Snadno množí dělením. V lidové medicíně se využíval nálev z kořene k léčbě střevních onemocnění a syfilis, nálev z listů při nachlazení, vně na otoky a revmatismus. Rostliny jsou při požití velkého množství toxické.
Lobelia cardinalis
Lobelia cardinalisLobelia cardinalis
Fotografováno dne 4. 9. 2014 (USA, Utah, NP Zion, Emerald Pool).