Syn.: Dortmannia columnaris (Hook. f.) Kuntze, Lobelia conraui R. E. Fr. et T. C. E. Fr., Tupa columnaris (Hook. f.) Vatke
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité; Lobeliaceae R. Br. – lobelkovité
Lobelia columnaris
Rozšíření: Západoafrický druh známý z Rovníkové Guineje (ostrov Bioko) a Kamerunu (Mt. Cameroon, Bamenda Highlands, Mt. Oku, Chappal Wadi a Mambila Plateau).
Ekologie: Roste ve výškovém rozpětí od 2000 do 2200 m n. m., na okrajích montánních pralesů a v travnatých porostech, i sekundárních.
Lobelia columnaris
Popis: Až 2,5 m vysoká, na bázi dřevnatící iteroparní rostlina. Základ tvoří vegetativní výhon, který po nahromadění dostatečného množství zásobních látek vykvétá a poté odumírá; růst však následně pokračuje výhonem postranním. Listy jsou přisedlé, kopinaté a na okraji drobně zubaté. Květenství je hustý koncový hrozen; květy jsou resupinované, s nápadnou bliznou, koruna zygomorfní, srostlá z 5 úzkých cípů, světle modrá. Plodem je tobolka.
Lobelia columnarisLobelia columnaris
Lobelia columnaris
Ohrožení a ochrana: Podle IUCN řazena mezi druhy s nižší mírou ohrožení.
Poznámka: Jediný zástupce obřích lobelek v západní Africe. Další druhy obřích lobelek mají centrum rozšíření v Africe východní a patří mezi tamní rostlinné ikony.
Taxonomická poznámka: Rod Lobelia byl pojmenován po vlámském lékaři a botanikovi M. Lobeliovi. Tento rod je s největší pravděpodobností parafyletický a jeho taxonomické uspořádání dosud nebylo vyřešeno.
Lobelia columnaris
Fotografováno v prosinci 2008 (Kamerun, Bamenda Highlands, Big Babanki).