LOBELIA DORTMANNA L. – lobelka

Syn.: Dortmannia lacustris (Salisb.) G. Don, Lobelia lacustris Salisb. nom. illeg., Rapuntium dortmanna (L.) C. Presl
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Lobelia dortmanna

Rozšíření: Vyskytuje se v severní Evropě od Francie, Britských a Faerských ostrovů po Skandinávii, Pobaltí a nejzápadnější Rusko, dále v temperátních oblastech Severní Ameriky, nejhojněji při pobřeží Atlantského oceánu.

Ekologie: Vodní rostlina osidlující oligotrofní jezera na kyselém substrátu, někdy též zatopená místa v oligotrofních mokřadech. Citlivý a konkurenčně slabý druh rostoucí v čistých vodách na písčitém substrátu, v hloubách do 2 m. Za nízkého vodního stavu vydrží krátkodobě vynořená. Kvete od začátku června do srpna, květy jsou samosprašné; některé květy se tvoří i pod vodní hladinou, ty postrádají korunu a jsou kleistogamické. Semena si udržují klíčivost cca 30 let.

Lobelia dortmanna

Popis: Vytrvalá vodní bylina, s výjimkou květenství obvykle ponořená. Lodyhy přímé, až 100(–200) cm vysoké, duté. Listy v bazální růžici, čárkovité, 2,5–7 cm dlouhé, na vrcholu tupé, duté, vždyzelené. Květy 5četné, v řídkých, 1–10květých koncových hroznech vynořených nad hladinu, stopkaté, při bázi květní stopky s malými listeny, s resupinací (přetočené o 180°, takže horní pysk koruny je na spodní straně); kališní cípy cca zdéli 1/3–1/2 kalicha, cca 2 mm dlouhé; koruna bílá, bledě růžová nebo bledě modrá, 1–2 cm dlouhá, nepravidelná, s korunní trubkou cca do 1/2 členěnou v 5 cípů, horní pysk trojcípý, dolní dvojcípý; tyčinek 5 srostlých v trubičku, kterou prorůstá čnělka s dvoulaločnou bliznou. Tobolky čihovité, 5–10 mm dlouhé, 3–5 mm široké, na vrcholu se zbytky kalicha a čnělky, s mnoha malými semeny.

Lobelia dortmannaLobelia dortmanna
Lobelia dortmannaLobelia dortmanna

Ohrožení a ochrana: Je zákonem chráněným druhem ve Francii, Německu, Polsku a Rusku.

Poznámka: Ponořené listové růžice poněkud připomínají šídlatky (Isoëtes), se kterými často roste na společných lokalitách. S šídlatkami tuto lobelku spojuje i zvláštní typ metabolismu oxidu uhličitého, tzv. CAM fotosyntéza, která je jinak typická pro pouštní sukulenty.

Lobelia dortmanna
Lobelia dortmanna

Fotografováno dne 1. 8. 2012 (Dánsko, Bjørnstrup, jezero Navnsø).