Syn.: Lobelia filiformis var. krebsiana E. Wimm., Lobelia filiformis var. rusticana E. Wimm., Lobelia krebsiana A. DC., Rapuntium flaccidum C. Presl
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité

Lobelia flaccida

Rozšíření: Především jihoafrický druh, jehož areál se táhne od Kapska přes Lesotho a hory i pobřežní oblasti Jihoafrické republiky až do Svazijska a Mosambiku, patrně zasahuje i více na sever kontinentu. Druh je variabilní, rozlišují se asi tři poddruhy, přičemž poddruh Lobelia flaccida subsp. granvikii se vyskytuje snad až v Keni a Etiopii.

Ekologie: Roste na vlhčích travnatých stanovištích, při úpatí skal a na přistíněných skalních výchozech, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2450 m. Kvete od listopadu do dubna.

Lobelia flaccida

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou až přímou, 5–60 cm dlouhou, hranatou, úzce křídlatou, lysou nebo na křídlech chlupatou. Listy jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, (5–)20–70 mm dlouhé a 2–10(–17) mm široké, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté nebo tupé, dolní listy jsou čárkovité až kopisťovité, někdy až skoro okrouhlé, horní listy jsou čárkovité až kopinaté, lysé, dolní listy jsou někdy i chlupaté. Květenství je chudokvěté, hroznovité, květní stopky jsou 5–50 mm dlouhé; listeny jsou podobné horním listům; kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, vzpřímené nebo odstálé, až 6 mm dlouhé, lysé nebo brvité až chlupaté; koruna je 8–15 mm dlouhá, 2pyská, většinou modrá s bílými ploškami na dolním pysku, někdy nafialovělá nebo bílá, se 2 výrůstky při ústí korunní trubky, vně lysá nebo chlupatá, horní 2laločný pysk je výrazně menší než dolní 3laločný pysk. Plodem je tobolka.

Poznámka: V nejvyšších oblastech Dračích hor, odkud pocházejí naše snímky, se vyskytuje zhruba pět druhů lobelek, patří k nim rovněž Lobelia vanreenensis nebo drobná lobelka polštářovitého habitu Lobelia galpinii. Často i v Evropě pěstovaná a rovněž původem jihoafrická lobelka Lobelia erinus může mít lodyhu rýhovanou, na rozdíl od představovaného druhu ji však nikdy nemá ani úzce křídlatou. Lobelia preslii má zase listy dlouze řapíkaté a podstatně širší, vejčité až skoro okrouhlé, jen při bázi lodyhy nahloučené.

Lobelia flaccida
Lobelia flaccidaLobelia flaccida
Lobelia flaccida
Lobelia flaccida

Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, NP Royal Natal Park, okolí Sentinelu).