LOBELIA INFLATA L. – lobelka nadmutá

Syn.: Dortmanna inflata (L.) Kuntze, Lobelia michauxii Nutt., Rapuntium inflatum (L.) Mill., Rapuntium michauxii (Nutt.) C. Presl
Česká jména: chylan nafouklý (Presl 1846), lobelka nadmutá (Polívka 1908), lobelka (Mareček 1997)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Lobelia inflata

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na severovýchodě USA a jihovýchodě Kanady, k jihu sestupuje až do Arkansasu a severní Georgie (izolovaně se objevuje i na východě Louisiany), na západě proniká do Minnesoty, východního Kansasu a Oklahomy. Byl zavlečen také do kanadské Britské Kolumbie.

Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, na březích vodních toků a jezer, na loukách i při okraji polí, na stanovištích narušovaných lidskou činností.

Popis: Jednoletá až dvouletá bylina s lodyhou přímou, 10–40(–100) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, řídce chlupatou. Bazální listy jsou krátce řapíkaté, podlouhlé, v době květu již většinou zaschlé, lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, vejčité až podlouhlé, až 8 cm dlouhé, po okraji zubaté. Květenství je terminální, hroznovité; kalich je zvonkovitý, v době plodu výrazně nafouklý, kališní cípy jsou úzce kopinaté až čárkovité, skoro stejně dlouhé jako korunní trubka; koruna je 7–13 mm dlouhá, bělavá, namodralá až narůžovělá s bledě žlutou kresbou, skoro stejně dlouhá jako kališní cípy, 2pyská, horní pysk je 2laločný, spodní 3laločný. Plodem je tobolka, 4–8 mm dlouhá.

Využití: Rostlina se používala v tradiční medicíně původních obyvatel Severní Ameriky k léčbě celé řady neduhů, zapálené listy sloužily též jako insekticid zahánějící obtížné komáry. Konzumace kořene může být životu nebezpečná, působí omamně a dávivě.

Lobelia inflataLobelia inflata
Lobelia inflata
Lobelia inflata

Fotografováno dne 7. 7. 2018 (Česko, Praha, kultura).