Syn.: Dortmanna leschenaultiana (C. Presl) Kuntze, Lobelia aromatica Moon ex Wight, Lobelia camptodon E. Wimm., Lobelia excelsa Lesch. ex Roxb., nom. illeg., Lobelia nicotianifolia var. macrostemon Skottsb., Rapuntium leschenaultianum C. Presl
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité

Lobelia leschenaultiana

Rozšíření: Pochází z Indie, kde roste ve svazových státech Kérala a Tamil Nadu, dále se uvádí také ze Srí Lanky.

Ekologie: Roste na travnatých svazích a lesních okrajích, zejména podél horských lesů typu shola. Lokality leží v nadmořské výšce 800–2250 m.

Lobelia leschenaultiana

Popis: Statná víceletá monokarpická až vytrvalá bylina, dorůstá výšky 1,5–4 m; lodyhy jsou obvykle nevětvené, někdy v horní polovině svícnovitě větvené, s přímo odstálými větvemi. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, podlouhlé až čárkovitě kopinaté, 15–25 cm dlouhé a 3–6 cm široké, na líci lysé, na rubu hustě pýřité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je hustý koncový hrozen 25–60 cm dlouhý; souměrné květy jsou spirálně uspořádané; listeny jsou čárkovitě kopinaté, asi 2,5 cm dlouhé, chlupaté; květní stopky jsou asi 2,5 cm dlouhé, hustě chlupaté; kalich je široce zvonkovitý, s krátkou trubkou a nestejnými, čárkovitě kopinatými, asi 1,5 cm dlouhými cípy; koruna je pyskatá, asi 2,5 cm dlouhá, světle růžová, cípy jsou čárkovité; tyčinek je 5, volných; semeník je svrchní. Plodem je stlačeně kulovitá, drsná tobolka o průměru asi 0,8 cm.

Využití: Rostlina se používá v lidovém léčitelství, zejména veterinárním. V poslední době bylo zjištěno, že rostliny akumulují oxid zinečnatý a extrakt z nich má účinek při ničení larev některých druhů komárů a některých roztočů. Specifický význam je použití proti klíšťatům druhu Rhipicephalus microplus, která napadají domácí zvířata, zejména hovězí dobytek.

Poznámka: Vzrůstem velmi podobná je Lobelia nicotianifolia, která se odlišuje především čistě bílými květy s širšími cípy.

Lobelia leschenaultiana
Lobelia leschenaultianaLobelia leschenaultiana
Lobelia leschenaultiana
Lobelia leschenaultianaLobelia leschenaultiana
Lobelia leschenaultiana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar, Mattupetty).