Syn.: Dortmanna colorata (Wall.) Kuntze, Dortmanna mishmica (C. B. Clarke) Kuntze, Dortmanna nicotianifolia (Roth ex Schult.) Kuntze, Dortmanna pyramidalis (Wall.) Kuntze, Dortmanna rosea (Wall.) Kuntze, Lobelia beddomeana E. Wimm., Lobelia colorata Wall., Lobelia courtallensis K. K. N. Nair, Lobelia doniana Skottsb., Lobelia leucanthera Kerr, Lobelia mishmica C. B. Clarke, Lobelia palustris Kerr, Lobelia pyramidalis Wall., Lobelia rosea Wall., Lobelia seguinii var. arakana E. Wimm., Lobelia seguinii var. doniana (Skottsb.) E. Wimm., Lobelia stimulens Buch.-Ham. ex D. Don, Lobelia trichandra Wight, Lobelia wallichiana (C. Presl) Hook. f. et Thomson, Rapuntium coloratum (Wall.) C. Presl, Rapuntium nicotianifolium (Roth ex Schult.) C. Presl, Rapuntium pyramidale (Wall.) C. Presl, Rapuntium roseum (Wall.) C. Presl, Rapuntium wallichianum C. Presl
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité

Lobelia nicotianifolia

Rozšíření: Areál se rozprostírá v Indii a je zřejmě omezen na svazové státy Maháráštra, Karnátaka, Kérala a Tamil Nadu. Dále také zahrnuje Srí Lanku.

Ekologie: Roste na lesních okrajích, travnatých svazích, ale i na okrajích komunikací. Lokality leží v nadmořské výšce 600–2300 m.

Lobelia nicotianifolia

Popis: Statná víceletá monokarpická až vytrvalá bylina, dorůstá výšky 1,5–3,5(–4,5) m; lodyhy jsou duté, nevětvené nebo v horní polovině s přímo odstálými větvemi (svícnovité). Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, 10–50 cm dlouhé a 2–10 cm široké, na líci lysé, na rubu někdy krátce pýřité, na bázi klínovité, celokrajné nebo nezřetelně zubaté, na vrcholu špičaté. Květenství je koncový hrozen 0,5–1,2 m dlouhý se spirálně uspořádanými souměrnými květy; listeny jsou čárkovitě kopinaté, 2–2,5 cm dlouhé; květní stopky jsou 2,2–3 cm dlouhé, hustě chlupaté; kalich je široce zvonkovitý, s trubkou 0,3–0,7 cm dlouhou a nestejnými, kopinatými, 0,8–1,5 cm dlouhými cípy; koruna je pyskatá, 3–3,5 cm dlouhá, bílá, se zakřivenou trubkou 1,5–2,2 cm dlouhou, pod ústím zaškrcenou, pysk je 1,5–3,5 cm dlouhý, vnější 2 laloky jsou čárkovité, srůstají se středním 3laločným; tyčinek je 5, volných; čnělka je lysá. Plodem je široce číškovitá až stlačeně kulovitá tobolka 0,7–0,8 cm dlouhá.

Využití: Rostlinu používá ájurvédská medicína k léčbě chorob horních cest dýchacích (astma, bronchitida apod.), také zevně při vředovitých onemocněních kůže. Semena jsou velmi jedovatá a jsou využívána jako repelent.

Poznámka: Taxonomické vymezení tohoto druhu není ustálené, někdy se do něj přiřazují i další příbuzné druhy rostoucí od Nepálu a severovýchodní Indie až po jižní Čínu a Malajsii.

Lobelia nicotianifolia
Lobelia nicotianifolia
Lobelia nicotianifolia
Lobelia nicotianifoliaLobelia nicotianifolia
Lobelia nicotianifolia
Lobelia nicotianifolia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 25. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar, Yellapetty a Pallivasal).