Syn.: Adyseton maritimum (L.) Link, Alyssum maritimum (L.) Lam., Allysum benthamii hort., Clypea maritima L., Draba maritima (L.) Lam., Glyce maritima (L.) Lindl., Koniga maritima (L.) R. Br., Lobularia strigulosa (Kunze) Willk., Octadenia maritima (L.) Fisch. et C. A. Mey.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité

Lobularia maritima

Rozšíření: Původním je tento druh ve Středozemí a zřejmě i na Kanárských ostrovech, pěstuje se v mnoha zemích světa, mnohde i zplaňuje (například Azorské ostrovy, Severní i Jižní Amerika, jih Austrálie, Nový Zéland, Nová Kaledonie aj.). U nás byl jako přechodně zplanělý zaznamenán například v okolí Prahy, Litomyšle, Brna i jinde.

Ekologie: Ve své domovině roste na píscích i skalách v pobřežním pásmu, sekundárními stanovišti jsou oblasti v okolí lidských sídel a zahrad, rumiště, skládky. Kvete od dubna do října.

Lobularia maritima

Popis: Vytrvalá bylina, 10–30(–40) cm vysoká. Lodyhy jsou poléhavé, vystoupavé až přímé, většinou od báze větvené. Listy jsou přisedlé, čárkovitě kopinaté, až 4 cm dlouhé. Květy v hroznu, malé, vonné, korunní lístky 2,5–4 mm dlouhé, bílé, načervenalé nebo fialové. Plodem je obvejcovitá až okrouhlá šešulka, 2–4 mm dlouhá.

Využití: V zahradách se pěstuje většinou v kultivarech s hustým habitem a květy načervenalými až fialovými, častý je kultivar ‚Benthamii‘. Vysazuje se do skalek i na okraje záhonů.

Lobularia maritima
Lobularia maritima
Lobularia maritima

Fotografováno dne 16. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Vieste).