Syn.: Lockhartia costaricensis Schltr., Lockhartia grandibractea Kraenzl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Lockhartia amoena
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, těžiště areálu leží v Panamě a Kostarice, vzácně zasahuje i do Nikaraguy. Výskyt v Mexiku a Kolumbii vyžaduje potvrzení.
Ekologie: Epifytická rostlina, provází nižší stupeň horských stálezelených lesů v nadmořské výšce 300–1800 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina; hustě olistěné lodyhy jsou přímé nebo i nicí. Listy jsou monofaciální, trojúhelníkovité, zploštělé, 1,5–3,5 cm dlouhé a 0,4–1 cm široké, na vrcholu tupě špičaté. Květenstvím je zkrácená chudokvětá lata; listeny jsou téměř okrouhlé, o průměru 5–10 mm; vnější 3 okvětní listy jsou oválné, 5–6 mm dlouhé a asi 4 mm široké, světle žluté, oba vnitřní jsou 7–8 mm dlouhé a 4–5 mm široké, žluté, pysk je asi 10 mm dlouhý a 8 mm široký, trojlaločný, postranní laloky jsou velmi úzké, čárkovité, srpovitě zahnuté, prostřední lalok je téměř čtvercový, na špičce hluboce dvoulaločný, sytě žlutý, uprostřed s červenými tečkami a proužky a bradavčitými hrbolky. Plodem je asi 1,5 cm dlouhá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s přírodninami CITES.
Lockhartia amoena
Lockhartia amoena
Lockhartia amoena
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Cartago-Paraiso, Jardin Botanico Lankester, rostliny z kultury).