Syn.: Gilia matthewsii A. Gray, Langloisia matthewsii (A. Gray) Greene, Loeselia matthewsii A. Gray, Navarretia matthewsii (A. Gray) Coville
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité

Loeseliastrum matthewsii

Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, madreanský endemit, vyskytuje se v jižní Kalifornii a jižní Nevadě, zasahuje snad i na severozápad Mexika, do států Sonora a Baja California.

Ekologie: Roste na chudých písčitých a kamenitých půdách, ve vegetačních formacích s dominantními druhy Larrea tridentata a Yucca brevifolia, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od března do července, ale rozsah jejího vegetačního období velmi závisí na množství vláhy na příslušném stanovišti.

Loeseliastrum matthewsii

Popis: Jednoletá bylina vytvářející kompaktní polštářky o výšce 2,5–5 cm a šířce 2,5–30 cm. Listy jsou střídavé, v obrysu obkopinaté, 1,5–4 cm dlouhé, štětinaté chlupaté, hrubě zubaté, na každé špičce zakončené trnem. Bilaterárně souměrné květy jsou barevně velice variabilní, na levandulovém či nažloutlém podkladu je tmavě fialová či kaštanová kresba a bílá skvrna. Koruna, která dosahuje průměru až 15 mm, je rozeklaná do pěti cípů, přičemž horní mají kresbu daleko pestřejší než cíp spodní. Blizna i nitky prašníků jsou minimálně stejně dlouhé jako koruna či o něco delší. Plodem je tobolka.

Záměny: Poněkud podobný, avšak celkově drobnější druh Loeseliastrum schottii má daleko světlejší květy a kresba na nich je méně zřetelná.

Poznámka: Rod Loeseliastrum zahrnuje tři druhy (podle POWO 2019), všechny pocházejí z jihozápadu USA a severozápadu Mexika. V roce 2017 byl nově popsán ještě arizonský endemit Loeseliastrum franciscanum, takže by se měl počet druhů v rodu zvýšit na čtyři.
Rodové jméno vzdává poctu německému botanikovi Johannu Loeselovi (1607–55), druhové jméno představované rostliny odkazuje na Washingtona Matthewse (1843–1905), což nebyl botanik, ale lékař a etnograf se specializací na původní Američany kmene Navaho. Na svých cestách ale sbíral i rostliny. Typovou položku Loeseliastrum matthewsii (tedy Gilia matthewsii) sebral v Owens Valley patrně v roce 1876 a zaslal slavnému botanikovi Asa Grayovi, který jí následně po něm pojmenoval. Matthews později sbíral rostliny i v Novém Mexiku.

Loeseliastrum matthewsii
Loeseliastrum matthewsii
Loeseliastrum matthewsii
Loeseliastrum matthewsii
Loeseliastrum matthewsii

Fotografováno dne 7. 6. 2019 (USA, Kalifornie, nedaleko Manzanaru).