Syn.: Azalea procumbens L., Chamaecistus procumbens (L.) O. Kuntze, Rhododendron procumbens (L.) Alph. Wood, Kalmia procumbens (L.) Gift, Kron et Stevens ex Galasso, Banfi et F. Conti
Česká jména: bahulka rozestlaná (Presl 1846), odur položený (Sloboda 1852), skalenka polehlá (Nauman 1946), skalenka poléhavá (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: skalienka ležatá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Loiseleuria procumbens

Loiseleuria procumbens

Rozšíření: Arkticko-alpínské cirkumpolární rozšíření – Island, Skotsko, severní Skandinávie, Karelie, Sibiř, Kamčatka, severní Japonsko, sever Ameriky, Grónsko, v jižnějších oblastech se objevuje ve vysokých polohách hor (Pyreneje, Alpy, Karpaty).
D. Sloboda ji v roce 1852 uváděl z naší Sněžky, avšak jiný doklad o jejím výskytu v Krkonoších zřejmě neexistuje. J. Dostál v roce 1989 vyvracel její výskyt i v Hrubém Jeseníku. Skalenka poléhavá se tedy na našem území s velkou pravděpodobností nevyskytuje, jako velká vzácnost roste na třech lokalitách v horách středního Slovenska, hojnější je v blízkých rakouských Alpách.

Ekologie: Roste na otevřených vysokohorských holích, na půdách kamenitých, kyselých a vlhkých, v Tatrách v nadmořské výšce od 1700 do 2100 m. Kvete v červnu a červenci.

Popis: Neopadavý keřík, kobercovitě poléhavý, kvetoucí větve vystoupavé, do 3 cm vysoké, listy vstřícné, husté, kožovité, krátce řapíkaté, podvinuté, kališní ušty nesrostlé, koruna široce zvonkovitá, světle červená, vzácně bílá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Pro svůj reliktní výskyt patří na Slovensku k ohroženým (EN) a chráněným druhům, chráněna je i v Rakousku.

Poznámka: Rod Loiseleuria byl pojmenován po francouzském přírodovědci J. L. A. Loiseleur-Deslongchampsovi. Podle závěrů molekulárně fylogenetických studií by měl být tento druh řazen k rodu Kalmia.

Loiseleuria procumbensLoiseleuria procumbens
Loiseleuria procumbens

Fotografováno ve dnech 19. 6. a 15. 8. 2004 (Rakousko, Raxalpe).