Syn.: Embothrium bipinnatum Willd. ex Roem. et Schult., Embothrium ferrugineum Cav., Lomatia pinnatifida hort. ex Thurston, Tricondylus ferrugineus (Cav.) Salisb., Tricondylus ferrugineus (R. Br.) Knight
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Lomatia ferruginea

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na jihochilsko-argentinském pomezí, od středochilského regionu Maule na severu až po region Magallanes na jihu a na druhé straně hranice od argentinské provincie Neuquén na severu až po provincii Santa Cruz na jihu.

Ekologie: Roste jako podrostová dřevina ve vlhkých subantarktických lesích a křovinách, často na březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od září do února.

Lomatia ferruginea

Popis: Stálezelený, chudě větvený keř až menší strom dosahující výšky 3–4(–10) m, s šedohnědou až hnědou borkou. Listy jsou nahloučeny především v horní části větví, jsou řapíkaté, 10–20 cm dlouhé a 6–12 cm široké, v obrysu vejčité, 2(–3)krát zpeřené, lístků 1. řádu je 5–15 párů, jsou 40–80 mm dlouhé, lístky 2. řádu jsou kopinaté až vejčité, 10–20 mm dlouhé a 3–10 mm široké, celokrajné nebo i nepravidelně laločnaté, na líci lysé nebo řídce chlupaté, na rubu chlupaté. Květenství vyrůstá z úžlabí listů, je hroznovité, 5–8 cm dlouhé, vřeteno je rezavě chlupaté, květy jsou zygomorfní, až 16 mm dlouhé, 4 okvětní lístky jsou podlouhlé, žluté a šarlatově červené, na vnitřní straně šarlatové se žlutou bází, na vrcholu jsou zakončeny kápovitými váčky s tyčinkami, pestík je zakřivený. Plody jsou měchýřky až 4 cm dlouhé a až 1 cm široké, zakřivené.

Využití: Původní obyvatelé Jižní Ameriky používali listy i kůru této dřeviny ve své medicíně. V klimaticky příhodných oblastech světa je vysazována do zahrad a parků jako okrasná dřevina.

Poznámka: Rod Lomatia v současnosti zahrnuje 12 druhů (Flora Neotropica 2007), devět z nich se vyskytuje v Austrálii, tři v Jižní Americe. Čeleď Proteaceae zahrnuje celosvětově na 1600 druhů, s centrem diverzity v jižní Africe. V Jižní Americe z této čeledi roste zhruba 90 druhů, které patří ještě k rodům Embothrium, Euplassa, Gevuina, Oreocallis, Orites, Panopsis a Roupala.

Lomatia ferruginea
Lomatia ferruginea
Lomatia ferruginea
Lomatia ferruginea

Fotografovali Mário Duchoň, dne 4. 2. 2019 (Chile, region Los Lagos, Cerro Arcoiris, Valle de Cochamó), a Věra Svobodová, dne 19. 3. 2019 (Chile, pomezí regionů Aysén a Magallanes, Parque nacional Bernardo O’Higgins).