LOMATOGONIUM CARINTHIACUM (Wulfen) A. Braun – hořepnička

Syn.: Eyrythalia carinthiaca (Wulfen) Bercht. et J. Presl, Eyrythalia rotata Bercht. et J. Presl, Eyrythalia sulcata Bercht. et J. Presl, Gentiana carinthiaca (Wulfen) Froel., Gentiana polyantha Fisch. ex Griseb., Gentiana rotata Willd., Gentianella carinthiaca (Wulfen) Galasso, Banfi et Soldano, Narketis carinthiaca Raf., Pleurogyne carinata Edgew., Pleurogyne carinthiaca (Wulfen) G. Don, Pleurogyne kawaguchii T. Ho, Swertia carinthiaca Wulfen
Česká jména: nostřek nizounký (Berchtold et Presl 1823), hořepnička (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité

Lomatogonium carinthiacum

Rozšíření: Druh má rozsáhlý areál, který je ale zejména v západní části výrazně ostrůvkovitý. Zahrnuje Alpy v jihovýchodním Švýcarsku, jižním Německu, Rakousku a v severní Itálii, dále Jižní Karpaty v Rumunsku, hory v asijské části Turecka a Kavkaz, souvislejší výskyt byl zaznamenán v Asii od Pákistánu, Afghánistánu, Nepálu a jihovýchodní Číny přes středoasijská pohoří po Altaj a Zabajkalsko. Také roste na ruském Dálném východě podél Ochotského moře, na Kamčatce a na jihu Čukotky. Výskyt ve střední Sibiři, větší části ruské Arktidy, v Mandžusku a Japonsku je nejistý.

Ekologie: Roste v rozvolněných vlhkých trávnících, často podél potůčků nebo v okolí míst s dlouho ležícím sněhem; preferuje krystalické podklady s vyšším obsahem bází. Vystupuje do značných nadmořských výšek, v Tibetu až do 5400 m.

Lomatogonium carinthiacum

Popis: Drobná jednoletá bylina vysoká 2–12(–30) cm; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, hranaté, od báze větvené, lysé. Přízemní listy jsou kopisťovité, 1,5–2 cm dlouhé a 0,6–0,8 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé až tupě špičaté; lodyžní listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté až široce eliptické, 0,4–2 cm dlouhé a 0,3–0,7 cm široké, často špičaté. Květenství tvoří vidlany; květní stopky jsou přímé až přímo odstálé, až 6 cm dlouhé; květy jsou obvykle 5četné, 0,8–2 cm v průměru; kalich má velmi krátkou trubku a eliptické až kopinaté, 4–8(–11) mm dlouhé cípy; koruna je zvonkovitě kolovitá, světle modrá, s eliptickými až široce vejčitými, 1,5–3 cm dlouhými, špičatými cípy; tyčinky jsou 5–7 mm dlouhé; semeník je vejcovitý, blizna je trojklaná. Plodem je válcovitá tobolka.

Ohrožení a ochrana: V Německu podléhá zákonné ochraně jako zvláště chráněný druh, v Červeném seznamu Švýcarska je veden jako ohrožený (EN – endangered), v Rumunsku je hodnocen jako zranitelný (VU – vulnerable).

Poznámka: Do rodu Lomatogonium se v současné době řadí celkem 27 druhů (POWO 2021), které rostou převážně na severní polokouli, s vývojovým centrem ve východní Asii. Najdeme je ale také ve vysokých pohořích východní Afriky (Lomatogonium pleurogynoides) a dokonce i na Madagaskaru (Lomatogonium lubahnianum). Někteří současní autoři preferují zařazovat tento druh do rodu Gentianella: poněkud připomíná zejména jihoamerické hořečky (např. Gentianella hirculus), na druhé straně tvarem květů velmi připomíná některé kropenáče, např. Swertia abyssinica.

Lomatogonium carinthiacum
Lomatogonium carinthiacumLomatogonium carinthiacum
Lomatogonium carinthiacum
Lomatogonium carinthiacum

Fotografovala Alena Vydrová, dne 27. 8. 2021 (Rakousko, Korutany, Vysoké Taury nad obcí Heiligenblut).