Syn.: Periclymenum italicum Mill., Caprifolium hortense Lam., Caprifolium rotundifolium Moench, Lonicera pallida Host
Česká jména: růže z Jericha (Huber 1596), zimolejz kozílist (Presl 1819), kozílist obecný (Presl 1846), kozilist prorostlý (Opiz 1852), zimoléz kozí list (Sloboda 1852), kozí list obecný, růže z Jericha, zimoléz (Čelakovský 1879), kozí list obecný (Polívka 1912), zimolez kozí list (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Lonicera caprifolium

Lonicera caprifolium

Rozšíření: Původní rozšíření zahrnuje pouze jihovýchodní Evropu, Krym, Kavkaz. V jiných oblastech Evropy je pouze zdomácnělá. U nás často pěstovaný druh. Velice snadno zplaňuje do svého okolí. Často tvoří velké porosty.
Ekologie: Dobře roste na výhřevných a zásaditých stanovištích, objevuje se především v teplejších oblastech. Kvete od května do června.
Popis: Ovíjivý pravotočivý opadavý keř. Délka výhonů dosahuje 5–7 m. Listy jsou eliptické, široce eliptické, široce vejčité až obvejčité, délka listů 3–7 cm, šířka 3–5 cm. Listy jsou tmavozelené, vespod sivozelené. V horní části lodyh protistojné listy svými bázemi srůstají a vytvářejí až okrouhlý list. Silně vonné květy (večer a v noci) jsou většinou v 6květých lichopřeslenech. Koruna je dvoupyská, 4–5 cm dlouhá. Barva květu je zprvu bělavá až krémová, postupně tmavne od růžové až po červenou a fialovou. Plodem jsou elipsoidní bobule oranžovočervené barvy.
Využití: Zimolez kozí list je stále cennou sadovnickou dřevinou, v minulosti se však pěstoval častěji.
Ohrožení a ochrana: Zimolez kozí list je zařazen k ohroženým druhům naší květeny (C3), chráněn zákonem je v Maďarsku.
Poznámka: Keře rodu Lonicera slouží jako živná rostlina pro tesaříka Oberea pupillata. Rod byl pojmenován po německém botanikovi Adamu Lonitzerovi.
Lonicera caprifolium
Lonicera caprifolium
Fotografováno dne 30. 5. 2004 (Litoměřicko).