Syn.: Lonicera involucrata (Richards.) Banks ex Spreng. var. ledebourii (Eschsch.) Jeps.
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Lonicera ledebourii
Rozšíření: Pobřežní oblasti severní a střední Kalifornie a Oregonu. Pěstuje se jako okrasný keř v teplejších oblastech světa.
Ekologie: Roste v pobřežních zónách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete v květnu až červenci.
Popis: Opadavý vzpřímený keř, 2–4 m vysoký. Letorosty jsou tlusté, čtyřhranné, záhy olysalé. Listy jsou vejčité až vejčitě kopinaté, 5–12 cm dlouhé, tuhé, na líci matně tmavozelené a mírně lesklé, na rubu bělavě měkce chlupaté, na okraji brvité. Řapík je 0,3–0,6 cm dlouhý. Stopky dvoukvětého květenství jsou přímé, 2–4 cm dlouhé. Listeny jsou vejčité červené. Květy jsou pravidelné, trubkovitě trychtýřovité, 1,5–2 cm dlouhé, tmavě žluté nebo oranžově žluté a červeně naběhlé, vně žláznatě chlupaté. Tyčinky dosahují do ústí korunní trubky. Plody jsou kulaté bobule purpurové až černé s vytrvalými červenými listeny.
Záměny: Velmi podobný je L. involucrata, který je menšího vzrůstu, má tenčí listy, lysé, olysalé, nanejvýš roztoušeně chlupaté na rubu. Koruna je dlouhá 1–1,5 cm, tyčinky dlouhé jako koruna.
Využití: V kultuře se objevuje tento druh poměrně zřídka.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest německého botanika A. Lonitzera, druh nese jméno přírodovědce C. F. von Ledeboura.
Lonicera ledebouriiLonicera ledebourii
Lonicera ledebourii
Fotografováno dne 24. 6. 2009 (rostlina pochází z kultury).