LOPEZIA RACEMOSA Cav. – poronek

Syn.: Lopezia angustifolia B. L. Rob., Lopezia coronata Andrews, Lopezia hirsuta Jacq., Lopezia mexicana Jacq., Lopezia pringlei Rose
Česká jména: poronek kopinatý (Presl 1846)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Lopezia racemosa

Rozšíření: Střední Amerika – od jižního Mexika přes Guatemalu po západní Honduras a Salvador.

Ekologie: Roste v borových a dubových lesích, ve vlhkých i sušších křovinatých porostech, podél vodních toků, na písčitých polích nebo kávovníkových plantážích, v nadmořských výškách od 800 do 3300 m. Kvete od února do listopadu.

Lopezia racemosa

Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina. Lodyha je vystoupavá až přímá, větvená, 10–150 cm vysoká, chlupatá nebo lysá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 0,5–8 cm dlouhé a 0,15–4,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené, na okraji zubaté, na vrcholu špičaté. Květenství je hroznovité, květy drobné, 5–10 mm, kališní lístky jsou 4, čárkovité, opadavé; korunní lístky 4, nestejně velké, nehetnaté, bílé, růžové, červené, fialové nebo oranžové, prostřední jsou užší; tyčinky jsou 2, jedna je petalizovaná, čnělka je krátká, nitkovitá. Plodem je tobolka dosahující 3–7 mm v průměru.

Využití: Pěstuje se už od 19. století i u nás jako letnička v zahradách a sklenících.

Poznámka: Starší publikace Flora of Guatemala (1963) rozlišovala na výše uvedeném území více samostatných druhů (např. Lopezia coronata nebo L. hirsuta), současná Flora Mesoamericana jejich počet zredukovala, u tohoto druhu rozlišuje jen ještě jeden nověji popsaný poddruh (subsp. moelchenensis) z jihu Mexika.

Lopezia racemosa
Lopezia racemosa
Lopezia racemosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 2. 2015 (Guatemala, Volcán San Pedro).