LOPHANTHERA LONGIFOLIA (Kunth) Griseb.

Syn.: Galphimia longifolia Kunth, Lophanthera kunthiana A. Juss., nom. illeg.
Čeleď: Malpighiaceae Juss. – mamarovité
Lophanthera longifolia
Rozšíření: Druh jihoamerické Amazonie a Guyanské vysočiny, jehož areál leží v severní Brazílii, jižní Venezuele a snad i v přilehlých oblastech.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích a jejich lemech, v pobřežní křovinaté vegetaci. Kvete po celý rok.
Lophanthera longifolia
Popis: Keř nebo menší strom, 1–6(–10) m vysoký. Listy jsou vstřícné, řapík je 1,5–3 cm dlouhý, s 2(–4) eliptickými žlázkami, čepel je obkopinatá, 12–30 cm dlouhá a 4–10 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, mírně podvinutá, na vrcholu špičatá, oboustranně lysá, palisty jsou kopinaté, 7–10 mm dlouhé. Květenství je nicí terminální zdánlivý hrozen, který dorůstá délky až okolo 40 cm; listeny jsou kopinaté, asi 3 mm dlouhé; květy jsou pětičetné, vyrůstají na stopkách jednotlivě nebo ve 2–4květých vijanech, dosahují v průměru 12–15 mm, kališní lístky jsou trojúhelníkovité, dužnaté, žláznaté; korunní lístky jsou obkopinaté, 5–8 mm dlouhé, nehetnaté, žluté; tyčinek je 10, čnělky jsou 3. Plody jsou trojpouzdré, až 1 cm dlouhé.
Poznámka: Neotropický rod Lophanthera zahrnuje čtyři (snad pět) druhů, vyskytují se v pásu od Kostariky po jihovýchodní Brazílii. Ze všech zástupců rodu má právě tento představovaný druh největší areál. Patrně nejznámějším druhem je dosti dekorativní Lophanthera lactescens pocházející z brazilského státu Pará. Tento druh je v přírodě poměrně vzácný, avšak v tropických oblastech bývá vysazován v parcích a městské zeleni.
Lophanthera longifolia
Lophanthera longifolia
Lophanthera longifolia
Lophanthera longifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 1. 2016 (Brazílie, Amazonas, Pousada Mamori).