Syn.: Asarina erubescens (D. Don) Pennell, Maurandya erubescens (D. Don) A. Gray, Maurandya erubescens var. purpusii I. M. Johnst., Maurandya scandens var. erubescens (D. Don) Voss, Maurandya scandens var. spectabilis Voss
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Lophospermum erubescens
Rozšíření: Pochází z jižních oblastí Mexika. Pěstován v mnohých tropických a subtropických oblastech, ve vhodných podmínkách zplaňuje (Střední a Jižní Amerika, Azorské ostrovy). Invazivní na Havaji, Novém Zélandu a na Réunionu.
Ekologie: Okraje lesů, křoviny, pastviny. Ve své domovině roste v horách do nadmořské výšky okolo 2000 m, na Havajských ostrovech od 200 do 1400 m.
Lophospermum erubescens
Popis: Popínavá stálezelená bylina, výhony dorůstají délky 3 m. Hlízovité kořeny srůstají do hrbolatého caudexu. Listy řapíkaté, široce srdčité, dlouhé 4,5–15 cm, stejné šířky, šedozelené, jemně žláznatě chlupaté, okraje zubaté až široce klínovité. Lodyhy a řapíky jsou často nafialovělé. Stopkaté květy vyrůstají z paždí listů. Kališní lístky jsou dlouhé 2–2,5 cm, zelené, někdy fialově zbarvené, u báze srostlé, řídce žláznatě chlupaté, koruna sytě růžová až růžově červená, v dolní části světlejší, úzce trubkovitá, smáčknutá, s pěti laloky, dlouhá 6–8 cm, vně jemně ochmýřená. Plodem je kulovitá tobolka o průměru 1,5–2 cm, s množstvím drobných semen.
Využití: Dekorativní rostlina, vysazuje se jako popínavá ke konstrukcím nebo převislá, v mírném pásmu je vhodná do nádob nebo zimních zahrad. Vyžaduje plné slunce až polostín, dobře propustnou půdu s častou zálivkou, kvete v červnu až září. Přezimuje ostříhaná v teplotách 10–15 °C, starší rostliny snesou 5 °C, obrazí z adventivních pupenů na vrcholu srostlých hlízovitých kořenů. Při pěstování v místnosti je třeba častý řez. Pěstují se mnohé barevné odrůdy – bílá, růžová, fialová.
Lophospermum erubescens
Lophospermum erubescens
Fotografováno dne 19. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Cilaos).