Park v parku, tak bychom mohli nazvat Parque Nacional Los Arrayanes, který se nachází v Argentině v provincii Neuquén, nedaleko od chilských hranic. Původně toto území bylo součástí nejstaršího národního parku Latinské Ameriky, Parque Nacional Nahuel Huapi. Pro svou jedinečnost a zranitelnost zdejšího myrtového lesa bylo území vyhlášeno 11. října 1971 jako samostatný národní park.
Parque Nacional Los Arrayanes
Do Parque Nacional Los Arrayanes se dostanete pěšky nebo na kole z městečka Villa la Angostura. Pokud se rozhodnete pro plavbu lodí po jezeře Lago Nahuel Huapi, musíte se nalodit v přístavu Villa la Angostura, případně v San Carlos de Bariloche.
Parque nacional Los Arrayanes
Dvanáctikilometrová trasa pěšky nebo na kole vede přes celý poloostrov Quetrihué. Ouetrihué v jazyce jihoamerických domorodců Mapuche znamená místo myrt, tedy arrayanes. Poloostrov je pozůstatkem ledovcové činnosti a přibližně uprostřed se nacházejí dvě jezera Laguna Hua Huan a Laguna Patagua, která poskytují domov vydře jižní (Lontra provocax) nebo potápce velké (Podiceps major).
Parque Nacional Los Arrayanes
Na poloostrově Quetrihué vládne vlhké studené klima patagonských deštných lesů s průměrnými ročními srážkami 1400 mm, s letní průměrnou teplotou 14 °C a zimní teploty neklesají pod 2–4 °C. Živočišnou říši zde zastupuje 65 druhů ptáků, 13 druhů savců a 2 druhy obojživelníků. Botanici tady zaregistrovali 157 druhů rostlin, z floristického hlediska patří toto území ke Středochilské provincii Chilsko-patagonské oblasti. Porosty tvoří například stromy Lomatia hirsuta z čeledi proteovitých, Maytenus boaria z čeledi jesencovitých, pabuk Nothofagus dombeyi, březula Bursera graveolens, Austrocedrus chilensis a Fitzroya cupressoides z čeledi cypřišovitých a bambus Chusquea culeou.
Parque Nacional Los Arrayanes
Nejčastěji na pabucích parazituje Tristerix corymbosus, po křovinách se pnou dřevité liány Mutisia decurrens a Mutisia spinosa z čeledi hvězdnicovitých. V podrostu se hojně vyskytují dřišťály Berberis microphylla a Berberis trigona, keř Fuchsia magellanica, červeně kvetoucí popínavý keř Mitraria coccinea z čeledi podpětovitých, boubelka Alstroemeria aurea, lilek Solanum palustre nebo dokonce i z Evropy zavlečený náprstník červený (Digitalis purpurea). Všudypřítomnost mechů, lišejníků a hub je neodmyslitelnou součástí této oblasti.
Parque Nacional Los Arrayanes
Po 12 km chůze od vstupu do parku se dostáváme na nejvzdálenější část poloostrova, kde se při jezeře Nahuel Huapi poblíž přístaviště rozkládají rozsáhlé porosty myrtovité dřeviny Luma apiculata, které jsou považovány za největší a nejvýznamnější v celém jejím areálu v Argentině a Chile. Hustý, téměř jednodruhový les roste na ploše téměř 20 ha, stromy dosahují výšky 10 až 15 metrů a stáří až 650 let. Již z dálky upoutají svou skořicově hnědočervenou hladkou borkou a pokroucenými kmeny a větvemi. Kvete bílými květy, plody jsou černomodré bobule.
Parque Nacional Los Arrayanes
Protože ročně navštíví Parque Nacional Los Arrayanes velké množství návštěvníků, byla v rezervaci vybudována naučná stezka vedoucí po šestisetmetrovém dřevěném chodníku, který zabraňuje zvětrávání půdy a poškozování kořenů vzácných stromů.
Parque Nacional Los Arrayanes
Fotografováno dne 25. 2. 2012.