Syn.: Lotus corniculatus var. alpinus DC., Lotus corniculatus var. alpinus Ser.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lotus alpinus
Rozšíření: Druh horských oblastí jižní a jihozápadní Evropy, vyskytuje se zejména v Alpách a Pyrenejích, ale i v Apeninách a horách Sardinie.
Ekologie: Roste na podhorských a horských pastvinách, kamenitých svazích a sutích, v nadmořské výšce 1700–2700 m. Kvete od května do srpna.
Lotus alpinus
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 2–10 cm. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, na bázi dřevnatějící, rýhované, lysé až jemně chlupaté. Listy jsou 5četné, lístky jsou 2–6 mm dlouhé a 1,5–4 mm široké, horní 3 jsou obvejčité, postranní 2 kopinaté; často na okraji brvité. Květy jsou uspořádané po 1–3(–4) v okolíku podepřeném třemi listeny; kalich je až 6 mm dlouhý, načervenalý, cípy jsou asi tak dlouhé jako kališní trubka nebo o něco delší, trojúhelníkové až čárkovité s trojúhelníkovou bází, koruna je 2krát delší než kalich, 12–18 mm dlouhá, žlutá, při odkvětu oranžová až oranžově červená, pavéza s tmavšími žilkami, člunek zakřivený vzhůru, zobánkatý, na špici oranžový až purpurově červený. Plody jsou přímé lusky, až 3 cm dlouhé.
Záměny: Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus) má delší lístky, 4–8květé květenství.
Lotus alpinus
Lotus alpinus
Lotus alpinus
Fotografováno dne 14. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, údolí Vall de Boí).