Syn.: Lotus carthaginiensis Andr., Lotus commutatus Guss., Lotus salzmannii Boiss. et Reut.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lotus creticus
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v severní Africe, na Sinaji a v Izraeli, na Pyrenejském poloostrově, v jihovýchodní Francii, jižní Itálii, na Sicílii a řeckých ostrovech v Egejském moři, snad původní je i na Azorských ostrovech a na kanárském ostrově La Gomera.
Ekologie: Roste v pobřežních oblastech na písečných dunách a skalních útesech, objevuje se i ve světlých borových lesích a jejich lemech, společně například s druhy Achillea maritima, Calystegia soldanella, Crithmum maritimum, Euphorbia paralias, Malcolmia littorea, Pancratium maritimum aj., nejvýše stoupá do nadmořské výšky okolo 50 m.
Lotus creticus
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami poléhavými až vystoupavými, až 150 cm dlouhými, hedvábitě chlupatá. Listy jsou 5četné, spodní vejčité až kopinaté, 4–9 mm dlouhé, horní obvejčité, 5–13 mm dlouhé. Květenství je 2–7květé, na stopce 2–7 cm dlouhé; kalich je 2pyský, kališní trubka je až 4 mm dlouhá, kališní cípy jsou až 5,5 mm dlouhé, trojúhelníkovité, špičaté; koruna je 12–18 mm dlouhá, žlutá. Plodem je lusk, 2–4 cm dlouhý.
Lotus creticus
Lotus creticus
Lotus creticus
Lotus creticus
Lotus creticus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 15. 10. 2015 (Portugalsko, Almograve).