Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lotus ononopsis
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra, roste v jeho centrální a severovýchodní části. Součást početného rodu, který v okolí obratníku Raka dosahuje jižní areálové hranice; v tomto prostoru jsou zastoupeny především stenoendemické typy.
Ekologie: Vyskytuje se na žulovém i vápencovém podkladu v nadmořských výškách 500–1500 m. Najdeme jej nejčastěji na pastvinách nebo v trávnících na světlinách poloopadavých lesů.
Lotus ononopsis
Popis: Drobná, zelená, lysá nebo tence přitiskle šedě hedvábitě chlupatá, poléhavá nebo vystoupavá, asi 10 cm vysoká vytrvalá bylina, dosti variabilní, zejména v tvaru a barvě květů. Lodyhy jsou prutovité, oddáleně olistěné, listy jsou velmi drobné, víceméně lysé, s kopinatými až vejčitými, 2–3 mm dlouhými a 1–1,5 mm širokými, někdy poněkud srpovitě zahnutými lístky. Květy vyrůstají v paždí listů na 2–15 mm dlouhých stopkách. Kalich je zvonkovitý, se zuby dlouhými asi 1 mm, koruna je 8–12 mm dlouhá, citrónově až sytě žlutá, někdy až oranžová, nápadně vyniklá z kalicha. Plody jsou víceméně rovné, 1,5–2 cm dlouhé válcovité lusky.
Lotus ononopsis
Lotus ononopsis
Lotus ononopsis
Fotografovaly Alena Vydrová a Věra Svobodová, ve dnech 20. 2., 24. 2. a 23. 4. 2010 (Sokotra: planina Homhil a severní svahy pohoří Haghier).