Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lotus sessilifolius
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Gomera a El Hierro. Je to druh morfologicky proměnlivý, proto jsou někdy u něj rozlišovány některé infraspecifické taxony – na jižním pobřeží Tenerife, odkud pocházejí i tyto snímky, to bývá například varieta L. s. var. pentaphyllus. Taxonomická vyhraněnost těchto typů však není zcela zřejmá, nejnovější soupis kanárské flóry je už ani neuvádí.
Ekologie: Roste v pobřežní zóně, na skalnatých i písčitých stanovištích, nevystupuje do nadmořské výšky nad 150 m. Kvete od ledna do dubna.
Lotus sessilifolius
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, 10–30 cm dlouhou, větvenou, na bázi dřenatějící. Listy jsou přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, 5četné, lístky jsou čárkovité až úzce obkopinaté, 3–9 mm dlouhé, krátce stříbřitě chlupaté. Květenství je terminální, 3–6(–8)květé, vyrůstá na stopkách až 7 cm dlouhých; kalich je chlupatý, na bázi někdy načervenalý; koruna je žlutá. Plodem je úzký lusk.
Poznámka: Na Kanárských ostrovech se vyskytuje celkově 24 druhů štírovníků, 17 z nich je endemických, k těm nejvzácnějším patří například Lotus arinagensis, Lotus eremiticus, Lotus maculatus nebo Lotus pyranthus.
Lotus sessilifolius
Lotus sessilifolius
Fotografováno dne 1. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Malpaís de Güimar).