Syn.: Jussiaea adscendens L., Jussiaea repens L.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Ludwigia adscendens

Rozšíření: Druh s rozsáhlým tropickým areálem, snad původní v jihovýchodní Asii; někteří badatelé ale spekulují o jihoamerickém původu. Sporná je původnost v Africe. Místy se chová invazně.

Ekologie: Mokřadní rostlina, roste v mělkých vodách nebo na vlhkých bahnech, také v rýžových polích. Vystupuje do nadmořské výšky 1600 m.

Ludwigia adscendens

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým nebo plovoucím stonkem až 4 m dlouhým, v nodech se svazečky bílých pneumatoforů; terestrické rostliny mohou mít stonek 20–60 cm dlouhý, větvený, lysý nebo chlupatý. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–2 cm dlouhý; čepel je podlouhlá až kopisťovitá, 0,7–7 cm dlouhá a 0,4–3 cm široká, s 6–13 postranními žilkami, na bázi zúžená, celokrajná, na vrcholu tupá až tupě špičatá. Květy jsou 5četné, vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 1,5–5,5 cm dlouhé; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, 0,5–1,1 cm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, 1–2 cm dlouhé, bílé, obvykle se žlutým středem; tyčinek je 10, s bílými nitkami; semeník je pětipouzdrý, čnělka je 0,4–1 cm dlouhá, bílá. Tobolka je válcovitá, 1,2–2,7 cm dlouhá, nepravidelně pukající; semena jsou v pouzdrech jednořadá.

Ludwigia adscendens
Ludwigia adscendens

Fotografováno dne 28. 1. 2019 (Indie, Kérala, Alappuzha, Muhamma).