Syn.: Eugenia affinis Gillies ex Hook. et Arn., nom. illeg., Eugenia apiculata DC., Eugenia barneoudii O. Berg, Eugenia cuspidata Phil., nom. illeg., Eugenia ebracteata Phil., Eugenia gilliesii Hook. et Arn., Eugenia hookeri Steud., Eugenia luma O. Berg, Eugenia modesta Phil., nom. illeg., Eugenia mucronata Phil., nom. illeg., Eugenia palenae Phil., Eugenia proba O. Berg, Eugenia spectabilis Phil., Luma cheken A. Gray, Luma gilliesii (Hook. et Arn.) Burret, Luma hookeri (Steud.) Burret, Luma spectabilis (Phil.) Burret, Myrceugenella apiculata (DC.) Kausel, Myrceugenella grandjotii Kausel, Myrtus chekenilla Kuntze, Myrtus chequenilla Kuntze, Myrtus reticulata var. beta Kunze ex O. Berg
Čeleď: Myrtaceae Batsch – myrtovité

Luma apiculata

Rozšíření: Roste především na západních svazích And v Chile a přesahuje i do sousedního argentinského pohraničí; areál leží zhruba mezi 33. a 45. rovnoběžkou.
Ekologie: Součást tzv. valdivianského lesa; roste na humózních půdách, často podél vodních toků, v mírném, oceánickém klimatu, kde se zimní teploty obvykle nepropadají pod bod mrazu; lokality leží v nadmořské výšce 500–1000 m.
Luma apiculata
Popis: Pomalu rostoucí stálezelený strom dorůstající výšky 10–15(–20) m; kmen bývá přímý, spirálovitě zkroucený, až 60 cm v průměru, s šedou až hnědooranžovou borkou, která se odlupuje v plátech. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, oválné, 1–2,5 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, tmavozelené, kožovité, na rubu na hlavní žilce a na okrajích chlupaté, celokrajné, na vrcholku nápadně zašpičatělé. Květy jsou 4četné, oboupohlavné, vyrůstají jednotlivě nebo v okolících po 3–5 v paždí listů; květní stopky jsou 7–12 mm dlouhé; kalich je na bázi srostlý; korunní lístky jsou volné, vejčité až téměř okrouhlé, 6–9 mm dlouhé, bílé; tyčinek je velký počet, až 300, 5–7 mm dlouhých; gyneceum tvoří spodní semeník a čnělku s hlavatou bliznou. Plody jsou černomodré bobule asi 1 cm v průměru, s 3–6 semeny.
Využití: Plody jsou jedlé a chutné; strom je oblíben rovněž jako medonosná a léčivá rostlina.

Luma apiculataLuma apiculata
Luma apiculata
Luma apiculata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 2. 2012 (Argentina, provincie Neuquén, NP Los Arrayanes).