LUMNITZERA RACEMOSA Willd.

Syn.: Laguncularia rosea Gaudich., Lumnitzera rosea (Gaudich.) C. Presl, Petaloma alba Blanco, Petaloma albiflora Zipp. ex Span., Petaloma alternifolia Roxb., Pokornya ettlingshausenii Montr., Problastes cuneifolia Reinw.
Čeleď: Combretaceae R. Br.

Lumnitzera racemosa

Rozšíření: Areál zabírá pobřeží Indického a západní části Tichého oceánu. Druh roste na pobřeží východní Afriky (od Somálska po Jihoafrickou republiku), na Madagaskaru a dalších ostrovech, na Srí Lance, v Indii, Thajsku, Malajsii a Indonésii, dále na pobřeží Vietnamu, jižní Číny, Tchaj-wanu, na souostroví Rjúkjú a na Filipínách. Zasahuje i na Novou Guineu a na pobřeží severní Austrálie.

Ekologie: Součást vegetace mangrove. Vyskytuje se na bahnitých sedimentech ve vnitřních částech mangrovových houštin, zpravidla mimo dosah největší erozní síly přílivu a odlivu. Snáší prostředí s vysokou salinitou vody i půdy. Provází mangrove ve vlhkém a horkém tropickém klimatu.

Lumnitzera racemosa

Popis: Keř nebo menší stromek 2–5(–10) m vysoký. Na bázi kmenů se vytvářejí velmi krátké adventivní kořeny a pod korunami z bahna vyrůstají kolénkovitě ohnuté vzdušné kořeny. Listy jsou vstřícné, obvejčité až obkopinaté, 3,5–7 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, tlusté a kožovité, celokrajné, na vrcholu často vykrojené nebo uťaté, tmavozelené. Květy jsou uspořádány v 2–3 cm dlouhých úžlabních hroznech, jsou pětičetné, kalich je zelený, korunní lístky jsou asi 7 mm dlouhé, bílé, tyčinek je 10 a jsou uspořádány ve 2 kruzích. Plody jsou zploštěle vřetenovité, žlutozelené, lesklé, 1–2 cm dlouhé nažky s korkovitou stěnou.

Lumnitzera racemosa
Lumnitzera racemosa

Záměny: Druhy ve vegetaci mangrove jsou si ve vegetativních orgánech dosti podobné, proto je dobré si všimnout květů nebo plodů. Druhy rodu Lumnitzera mají úžlabní hroznovitá květenství a drobné vřetenovité plody. Naproti tomu kolíkovníky (Avicennia) mají plody připomínající tvarem i velikostí mandle, druhy z čeledi Rhizophoraceae (Bruguiera, Ceriops, Rhizophora) se odlišují plody, které klíčí již na mateřském jedinci a mají velmi dlouhý, mečovitý hypokotyl. Rod Sonneratia se vyznačuje velkými plody knoflíčkovitého tvaru.

Poznámka: Rod je pojmenován na počest významného lékaře a botanika Štefana Lumnitzera (1750–1806), který se zasloužil především o výzkum flóry v okolí svého rodného města Bratislavy.

Lumnitzera racemosa
Lumnitzera racemosa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. 2., 10. 2. a 12. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Port Launay; ostrov Praslin, Anse Georgette; ostrov Curieuse, Baie Laraie).