Syn.: Lupinus hispanicus subsp. bicolor (Merino) Gladstones, Lupinus luteus var. bicolor Merino
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lupinus gredensis
Rozšíření: Druh severozápadní části Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se v severním Portugalsku, na jihu Galicie, v Kastilii a Leónu, dále na jih zasahuje až do Extremadury.
Ekologie: Roste na travnatých loukách i v křovinách, při okrajích polí i na úhorech, objevuje se v okolí lidských sídel a kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od března do července.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, až 80 cm dlouhou, většinou od báze větvenou, chlupatou. Listy jsou dlouze řapíkaté, 4–9četné, lístky jsou podlouhlé až kopinaté, 1,5–5 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, hedvábitě chlupaté; palisty jsou čárkovité. Květenství je hroznovité, složené z 5–11 přeslenů o 5 květech; listeny jsou čárkovité; kalich je dvoupyský, chlupatý; koruna je na 3–4 horních přeslenech světle žlutá až bělavá, koruny prostředních přeslenů jsou růžové až nafialovělé, dolní přesleny mají květy až modré. Plodem je lusk asi 5 cm dlouhý.
Poznámka: Španělská i portugalská literatura staví tento druh do přízně s druhem Lupinus hispanicus, který se vyskytuje poněkud východněji a častější je snad především ve vyšších polohách. S poddruhem Lupinus hispanicus subsp. bicolor jej dokonce synonymizuje, což však nečiní některé jiné botanické databáze, které oba taxony klasifikují jako samostatné.
Lupinus gredensis
Lupinus gredensis
Lupinus gredensis
Lupinus gredensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural da Serra da Estrela, Manteigas).