Česká jména: bika obecná (Kubát 2002)
Slovenská jména: chlpaňa obyčajná (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Juncaceae Juss. – sítinovité
Luzula divulgata
Rozšíření: Roste v severní a střední Evropě, na Balkánském poloostrově, na Ukrajině. U nás se vyskytuje dosti hojně v nížinách a pahorkatinách.
Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích, zvláště v kyselých doubravách bikových a mochnových, v borech, na pasekách, v lesních lemech a světlinách, v lesostepích. Kvete od dubna do května.
Luzula divulgata
Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá bylina bez podzemních výběžků, za květu obvykle vyšší než 15 cm. Listy se vyznačují řídkými, dlouhými, neuspořádanými bělavými chlupy na okraji. Plodná lodyha je listnatá, květenství je kružel klásků s nestejně dlouhými, přímými nebo rozkladitými, avšak nikoli sehnutými stopkami. Klásky jsou tvořeny 6–11 květy. Květy jsou drobné, okvětních lístků je 6, jsou hnědé, všechny přibližně stejně velké. Tyčinek je 6 a vyznačují se 1,5–3 mm dlouhými prašníky, které jsou 3–6× delší než nitka, svrchní semeník nese čnělku 1,5× delší než semeník, s trojklanou bliznou. Plodem je tobolka, semena jsou asi 1 mm dlouhá, z toho asi polovinu délky zaujímá masíčko.
Luzula divulgata
Luzula divulgata
Luzula divulgata
Fotografováno dne 25. 4. 2012 (Praha, PP Údolí Kunratického potoka).