LYCIANTHES DENTICULATA (Blume) Bitter – kustovník zoubkatý

Syn.: Solanum denticulatum Blume
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Lycianthes denticulata

Rozšíření: Malesijský druh, vyskytuje se v oblasti od Malajského poloostrova přes indonéskou Sumatru a Jávu až po Borneo a Moluky.

Ekologie: Roste v tropických lesích, lesních lemech a křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m.

Lycianthes denticulata

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 75–100 cm vysoký, s lodyhou přímou, větvenou, chlupatou, později olysalou. Listy jsou řapíkaté, eliptické až vejčité, 11–20 cm dlouhé a 4,5–6,5 cm široké, na bázi klínovité, na řapík sbíhavé, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, chlupaté či olysalé. Květy vyrůstají ve svazečcích po 1–4 z úžlabí listů, jejich stopky jsou až 15 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 5–6 mm dlouhý, kališních cípů je 10, jsou šídlovité až čárkovité, nestejně dlouhé, delší cípy jsou 3–4 mm dlouhé, kratší jen 2–3 mm dlouhé, koruna je 5četná, dosahuje až 16 mm v průměru, je hvězdovitá, bílá; tyčinky jsou až 7 mm dlouhé, nitky tyčinek jsou jen krátké, volné, čnělka je lysá. Plodem je kulovitá bobule, v době zralosti černá, dorůstající 6–7 mm v průměru.

Poznámka: Rod Lycianthes je druhově poměrně početný, zahrnuje zhruba 140 druhů, které se vyskytují ve východní Asii a Americe.

Lycianthes denticulata
Lycianthes denticulata
Lycianthes denticulata

Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, horské lesy na úpatí Gunung Kerinci).