Syn.: Lycianthes rantonnei (Carrière) Bitter, orth. var., Solanum corniculatum Hiern, Solanum muticum N. E. Br., Solanum rantonnetii Carrière, Solanum urbanum Morong
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité

Lycianthes rantonnetii

Rozšíření: Původem jihoamerický druh s areálem rozkládajícím se v severovýchodní Argentině, Paraguayi, východní Bolívii a jižní Brazílii. Pěstuje se v mnoha oblastech světa jako dekorativní dřevina, místy může i zplaňovat.

Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinaté vegetaci, stoupá do nadmořské výšky okolo 500 m.

Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 150–200(–300) cm, s větvemi štíhlými, v průřezu hranatými, jemně chlupatými či olysalými. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až eliptické, 3–6 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo chobotnaté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, lysé nebo jemně chlupaté. Květy vyrůstají v terminálních nebo úžlabních svazečcích, někdy i jednotlivě; kalich je na vrcholu uťatý, s 5 krátkými cípy, koruna je kolovitá, dosahuje průměru 35–40 mm, je modronachová až modrofialová, někdy i narůžovělá, se žlutým středem; tyčinek je 5, prašníky jsou žluté, delší než nitky. Plodem je bobule o průměru 20–35 mm, v době zralosti červená.

Využití: Bývá pěstován i ve střední Evropě, ve zdejších klimatických podmínkách však jedině jako přenosná rostlina, které je nutné zajistit bezmrazé přezimování. Zahradnickými firmami bývá nezřídka nabízen pod sytě defektním označením „hořcový stromek“ – s hořci nemá tato dřevina společnou pochopitelně ani čeleď, mnohem vtipnější je v tomto případě dokonce už i anglické obecné jméno „modrá brambora“ (blue potatobush).

Lycianthes rantonnetii
Lycianthes rantonnetii
Lycianthes rantonnetii
Lycianthes rantonnetii
Lycianthes rantonnetii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve, kultura).