Syn.: Lepidotis cernua (L.) P. Beauv., Lycopodium boryanum A. Rich., Lycopodium capillaceum (Spring) Hieron., Lycopodium capillaceum Spring, Lycopodium cernuum L., Lycopodium heeschii Müll. Hal., Lycopodium moritzii Muell., Palhinhaea capillacea (Spring) Holub, Palhinhaea cernua (L.) Franco et Vasc.
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité
Lycopodiella cernua
Rozšíření: Pantropicky rozšířený druh, známý z vlhkých tropů Starého i Nového světa.
Ekologie: Terestrická rostlina vyhledávající trávníky i disturbovaná místa (např. okraje cest, břehy, strže) ve vlhkém tropickém prostředí.
Lycopodiella cernua
Popis: Hlavní lodyha se plazí po zemi, ale některé postranní lodyhy jsou přímé, až 50 cm vysoké, nápadně stromečkovitě větvené, jejich postranní větve se odklánějí v pravém úhlu. Listy odstávají od stonku, jsou jemné, úzce kopinaté, 2–5 mm dlouhé, na průřezu trojúhelníkovité, se zprohýbanou štětinovitou špičkou. Výtrusné klasy vyrůstají na konci postranních větví, jsou přisedlé, převislé, válcovité, asi 10 mm dlouhé a 4 mm široké; sporofyly jsou vejčité, 1,5–2 mm dlouhé a 1 mm široké, na vrcholu zašpičatělé; polokulovitá sporangia vyrůstají na bázi sporofylů.
Lycopodiella cernuaLycopodiella cernua
Lycopodiella cernua
Lycopodiella cernua
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9., 12. a 15. 9. 2008 (Réunion, Belouve, Riviére des Marsouins a Forêt de Bébour), 19. 2. 2009 (Kostarika, Boca Tapada) a 2., 4. a 6. 2. 2011 (Seychely, Mahé: Morne Seychellois National Park).