Syn.: Prenanthes juncea Pursh
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Lygodesmia juncea
Rozšíření: Areál je dosti rozsáhlý, zabírá značnou část Spojených států od vnitrozemí Oregonu a Arizony až po Texas a Wisconsin a izolovaně i v Indianě, roste též v jižní části Kanady od Britské Kolumbie po Manitobu.
Ekologie: Roste ve stepních trávnících, často na písčitých půdách, ale občas i na ruderálních místech a podél komunikací, lokality leží v nadmořské výšce 600–2300 m.
Lygodesmia juncea
Popis: Vytrvalá bylina s hlubokým kůlovým kořenem a dřevnatou kořenovou hlavou, tvořící rozkladitý keříček vysoký 10–35(–70) cm; lodyhy jsou bohatě větvené, prutovité, zelené nebo sivé, podélně proužkované, lysé. Listy jsou čárkovité, 0,5–3(–6) cm dlouhé a 1–3 mm široké, celokrajné, špičaté, za květu odumřelé, výše na lodyze přeměněné v šídlovité šupiny. Úbory jsou často v latovitém květenství; zákrov je válcovitý, 1–1,6 cm dlouhý; zákroveček tvoří 8 drobných vejčitých listenů; zákrovních listenů je 5(–7), čárkovitých, 1–1,5 cm dlouhých, na okraji blanitých, s vyhnutými špičkami, ale bez přívěsků; květy jsou pouze jazykovité, zpravidla v počtu 5, ligula 1,8–2 cm dlouhá a 3–4 mm široká, růžová. Nažky jsou 6–10 mm dlouhé, proužkované, chmýr je 6–9 mm dlouhý.
Lygodesmia juncea
Lygodesmia juncea
Lygodesmia juncea
Lygodesmia juncea
Lygodesmia juncea
Lygodesmia juncea
Fotografovali Alena Vydrová, dne 25. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Fairmont Hot Springs, Hoodoos), a Karel Bergmann, ve dnech 11. 7. a 14. 8. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).