Syn.: Lysimachia greeneana Hand.-Mazz., Lysimachia longipedicellata (Lunell) Hand.-Mazz., Nummularia ciliata (L.) Kuntze, Steironema ciliatum (L.) Baudo
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Lysimachia ciliata
Rozšíření: Druh Severní Ameriky, areál se táhne od východního pobřeží kontinentu až po Britskou Kolumbii a Oregon, na jihu se vyhýbá Madreanské oblasti a Texasu, chybí také na severu kontinentu.
Ekologie: Roste na vlhkých loukách a v prérii, ve vlhkých lesích, na březích vodních toků, kolem silnic a cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete v létě.
Lysimachia ciliata
Popis: Vytrvalá bylina, 20–130 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená, lysá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, široce kopinaté až vejčité, 4–15(–17) × 1,5–6,5 cm, celokrajné, brvité. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, stopkaté, 5četné, kalich je 2,5–9 mm dlouhý, korunní lístky jsou 5–12 mm dlouhé, žluté, někdy na bázi červené. Plodem je tobolka 5–7 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Lysimachia zahrnuje asi 180 druhů, které jsou rozšířeny především v mírných a subtropických oblastech severní polokoule, ale několik druhů se vyskytuje i v Africe, Austrálii a Jižní Americe. Centrum diverzity tohoto rodu se nalézá v Asii, jen v Číně roste na 138 druhů tohoto rodu.
Lysimachia ciliata
Lysimachia ciliata
Lysimachia ciliata
Fotografováno v červenci 2012 (Kanada, Alberta, Calgary, Weaselhead Natural Environment Park).