Syn.: Naumburgia thyrsiflora (L.) Rchb., Naumburgia guttata Moench, Thyrsanthus palustris Schrank, Nummularia thyrsiflora (L.) O. Kuntze
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Lysimachia thyrsiflora

Rozšíření: Mírné pásmo severní polokoule, v jižnějších oblastech v horách. U nás roztroušeně až vzácně na většině území, chybí v karpatské části Moravy.

Ekologie: Roste na trvale zaplavených nebo alespoň přechodně zaplavovaných březích tůní, slepých ramen, v bažinách a na rašelinných loukách, od pásma nížin až do podhůří.

Popis: Vytrvalá bylina, 25–60 cm vysoká, lodyha přímá, nevětvená nebo slabě větvená, listy křižmostojné nebo v 3četných přeslenech, úzce kopinaté, přisedlé až poloobjímavé, květy v hustých hroznech v úžlabí středních lodyžních listů, většinou 6četné, koruna nálevkovitá, světle žlutá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Vrbina kytkokvětá na řadě historických lokalit vymizela, patří k ohroženým druhům naší květeny (C3), zákon ji chrání v kategorii silně ohrožených druhů (§2). Na Slovensku je řazena k druhům silně ohroženým (EN). Zákonná ochrana druhu přísluší i ve Francii.

Lysimachia thyrsifloraLysimachia thyrsiflora

Fotografováno dne 4. 6. 2004 (Česko, Žďárské vrchy).