Syn.: Cladium angustifolium (Gaudich.) Benth. et Hook. f. ex Drake, Cladium vincentia C. B. Clarke, Mariscus angustifolius (Gaudich.) Kuntze, Vincentia angustifolia Gaudich.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Machaerina angustifolia
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, rozšířen na všech velkých ostrovech (Kauai, Oahu, Maui, Hawaii, Lanai a Molokai).
Ekologie: Roste se vlhkých lesích, na okrajích rašelinišť i na okrajích lávových polí, v nadmořské výšce od 420 až do 2070 m.
Machaerina angustifolia
Popis: Vytrvalá bylina s krátkými oddenky, dorůstá výšky 30–150 cm. Listy jsou trávovité až úzce mečovité, na bázi se překrývající, dlouhé jako lodyhy nebo nepatrně delší, hladké na povrchu, na vrcholu špičaté, světle zelené, s hnědou pochvou. Lodyhy jsou hladké, s dalším listem asi uprostřed. Květenstvím je mnohočetná lata, na bázi větvení hnědé listeny, klásky ve skupinách po 2–4, plev 5–8, tmavě hnědých, podlouhle vejčitých, tupých, člunkovitých s nápadným kýlem, spodní 2 plevy malé a prázdné, prostřední 3–6 nesou květy, další 1–2 zakrnělé. Květy jsou složeny ze tří tyčinek a trojklanné blizny, okvětí chybí. Plodem jsou žlutohnědé elipsoidní nažky, krátce okřídlené.
Využití: Sušené laty se používají pro květinovou výzdobu, Havajcům sloužily jako ozdoba při tradičních tancích. Světlé báze listů jsou jedlé, mají chuť připomínající artyčoky.
Machaerina angustifolia
Machaerina angustifoliaMachaerina angustifolia
Machaerina angustifolia
Fotografováno dne 8. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Hawaii, NP Volcano).