Syn.: Cladium iridifolium (Bory) Baker, Cladium latifolium (Kunth) Benth. et Hook. f. ex Drake, Lepidosperma iridifolium (Bory) Willd. ex Link, Mariscus iridifolius (Bory) Kuntze, Scirpus iridifolius Bory, Vincentia ensifolia Boeckeler ex C. B. Clarke, nom. inval., Vincentia latifolia Kunth
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Machaerina iridifolia
Rozšíření: Endemit ostrovů Réunion a Mauricius.
Ekologie: Roste na skalnatých, kamenitých a štěrkovitých místech ve vlhkém tropickém klimatu, zpravidla v částečném zástinu dřevin. Bývá součástí i mladších sukcesních stádií na lávových proudech.
Machaerina iridifolia
Popis: Mohutná bylina se silným oddenkem, tvořící růžicovitě shloučené listy a silné oblé lodyhy, vysoké až 1,5 m. Listy jsou dvouřadé, monofaciální, pásovité, asi 70 cm dlouhé a 3–5 cm široké; jazýček chybí; lodyžní listy jsou často redukovány na pochvy. Květenství na vrcholu lodyhy je latnaté, tvořené shloučenými klásky; klásky jsou drobné, bočně stlačené; plevy jsou dvouřadé; zpravidla 2 dolní květy v klásku jsou oboupohlavné, vrcholový květ bývá samčí; okvětí zcela chybí; tyčinky jsou 3; gyneceum tvoří svrchní semeník a na něm 3 blizny. Plodem je zaobleně trojboká nažka s výrazným zobánkem.
Machaerina iridifoliaMachaerina iridifolia
Machaerina iridifolia
Machaerina iridifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 10. a 12. 9. 2008 (Réunion, Grand Brûle a Takamaka).