Syn.: Macleania alpicola (Klotzsch) Hoerold, Macleania attenuata B. Fedtsch. et Basil., Macleania costaricensis (Klotzsch) Hoerold, Macleania ecuadorensis Hoerold, Macleania elliptica Hoerold, Macleania euryphylla S. F. Blake, Macleania glabra (Klotzsch) Hoerold, Macleania irazuensis S. F. Blake, Macleania nitida (Kunth) Hoerold, Macleania pilgeriana Hoerold, Macleania punctata var. puberula Danguy et Cherm., Macleania racemosa Cufod., Macleania reducta A. C. Sm., Macleania sodiroi Hoerold, Macleania trianae Hoerold, Macleania turrialbana Donn. Sm., Psammisia alpicola Klotzsch, Psammisia costaricensis Klotzsch, Psammisia glabra Klotzsch, Psammisia nitida (Kunth) Klotzsch, Psammisia rupestris (Kunth) Klotzsch, Thibaudia nitida Kunth, Thibaudia rupestris Kunth
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Macleania rupestris
Rozšíření: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Vyskytuje se v Kostarice, Panamě a dále v andském systému od Venezuely po Peru.
Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky ve vlhkých horských lesích i v otevřené formaci páramo nad horní lesní hranicí. Lokality leží v nadmořské výšce 2500–4500 m.
Macleania rupestris
Popis: Stálezelený keř nebo liána, řidčeji malý stromek. Listy jsou střídavé, řapíky jsou 0,3–1,1 cm dlouhé, lysé; čepel je eliptická nebo vejčitá, (2–)4–8(–15) cm dlouhá a (1,2–)2–5(–7,5) cm široká, kožovitá, na bázi obvykle zaokrouhlená nebo klínovitá, řidčeji až mělce srdčitá, nezřetelně vroubkovaná, na vrcholu tupá nebo tupě špičatá. Květenství tvoří hrozen (0,5–)1–1,5(–8) cm dlouhý, s (4–)10–20 květy; listeny jsou drobné, obvykle brvité; květní stopky jsou (7–)10–24 mm dlouhé; kalich je 5–7 mm dlouhý, s kratičkými cípy; koruna je trubkovitá nebo protáhle baňkovitá, (11–)13–19(–24) mm dlouhá, na vrcholu s 5 krátkými cípy, růžově červená, na vrcholu bělavá nebo žlutavá; tyčinek je 10; semeník je spodní. Plodem je kulovitá bobule o průměru 12–15 mm, za zralosti černomodrá.
Využití: Plody jsou jedlé, sladké, běžně se sbírají a konzumují.
Poznámka: Do rodu se řadí necelých 40 terestrických i epifytických druhů, které rostou převážně ve vysokých polohách And.
Macleania rupestris
Macleania rupestris
Macleania rupestris
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).