MACLEAYA CORDATA (Willd.) R. Br. – okecek srdčitý / makovec srdcovitý

Syn.: Bocconia cordata Willd., Bocconia cordata var. thunbergii Miq., Bocconia japonica André, Bocconia jedoensis Carrière, Macleaya cordata var. yedoensis (André) Fedde, Macleaya yedoensis André, Marzaria cordata (Willd.) Raf.
Česká jména: okecek srdčitý (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: makovec srdcovitý (Goliašová et Šípošová 2002)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Macleaya cordata
Rozšíření: Druh Macleaya cordata se vyskytuje ve východní Asii, na japonských ostrovech Honšú, Šikoku a Kjúšú, ve střední Číně (od jihu provincie Kan-su přes Če-ťiang až po Kuang-tung) a na Tchaj-wanu. Byl zavlečen i do Evropy, objevuje se především v Evropě západní, byl ale zaznamenán i u nás a na Slovensku. Avšak nelze zatím zcela jednoznačně vyloučit (zdá se to dokonce pravděpodobné), že ve skutečnosti zde představované fotografie patří hybridnímu druhu Macleaya ×kewensis, který vznikl křížením druhů Macleaya cordata a Macleaya microcarpa v anglické botanické zahradě v Kew a jehož odlišení od výše uvedeného přírodního druhu dosud nebyla věnována přílišná pozornost. Snad byl tento hybrid dokonce i zaznamenán jako přechodně zplanělý ve Velké Británii a Belgii. Rostliny pěstované v evropské kultuře by bylo dobré podrobit důkladnější revizi.
Ekologie: Přírodní druh roste v podhorských lesích a lesních lemech, v křovinách, na březích vodních toků a ploch, v nadmořských výškách od 100 až do 800 m. Kříženec je vysazován v zahradách a parcích, může dokonce přechodně zplaňovat. Oba taxony kvetou od června do listopadu.
Macleaya cordata
Popis: Statná vytrvalá bylina, 100–400 cm vysoká. Lodyha je přímá, na bázi dřevnatá, zelená až šedozelená, lysá. Listy jsou řapíkaté, v obrysu široce vejčité až skoro okrouhlé, 5–27 cm dlouhé a 5–25 cm široké, dlanitolaločnaté až dlanitodílné, se 7–9 úkrojky. Latnaté květenství je velké, terminální i axilární, 15–40 cm dlouhé; listeny jsou úzce kopinaté; květní stopky jsou 2–7 mm dlouhé, květní poupata jsou obvykle kyjovitá, bělavá, až 1 cm dlouhá; 4 kališní lístky jsou žlutobílé, až 1 cm dlouhé; korunní lístky chybí; tyčinek je 24–30, nitky jsou skoro stejně dlouhé jako prašníky. Plodem je obvejcovitá tobolka, 1,3–3 cm dlouhá, se 4–6(–8) semeny.
Záměny: Příbuzný horský středočínský druh Macleaya microcarpa je výrazně nižší (do 100 cm), navíc jeho poupata jsou zaokrouhlená, tyčinek má jen 8–12, jejich nitky jsou většinou kratší než prašníky, jeho tobolka obsahuje jediné semeno.
Naproti tomu hybridní druh Macleaya ×kewensis je podobně jako Macleaya cordata podstatně vyšší, dosahuje až 250 cm výšky, tyčinek má však jen 13–17 (jako na našich fotografiích) a semena se u něj nevyvíjejí. Mohlo by být velmi zajímavé identitu v kultuře pěstovaných exemplářů prověřit.
Poznámka: Rod zahrnuje jen dva východoasijské druhy, které byly dříve často řazeny k rodu Bocconia.
Macleaya cordata
Macleaya cordata
Macleaya cordata
Macleaya cordata
Macleaya cordata
Fotografováno dne 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).