Syn.: Macrachaenium foliosum Albov ex Albov et Kurtz
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Macrachaenium gracile

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od argentinské provincie Neuquén na severu až po Ohňovou zemi na jihu, zasahuje i do sousedních oblastí středního a jižního Chile. V severní části areálu je kromě nominátní variety rozlišována ještě varieta Macrachaenium gracile var. radiatum, která se vyznačuje prodlouženým, ligule podobným vnějším pyskem okrajových květů, který dosahuje délky 6–8 mm.

Ekologie: Roste v subantarktických pabukových lesích, stoupá od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od prosince do ledna.

Macrachaenium gracile

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 30–60 cm vysoká, s lodyhou přímou, chlupatou. Listy jsou nahloučené v dolní části lodyhy, jejich řapíky jsou 10–15 cm dlouhé, křídlaté, svou bází objímavé, čepel je 10–15 cm dlouhá a 5–10 cm široká, peřenoklaná až peřenodílná, se 3–4 páry obvejčitých úkrojků, které jsou celokrajné nebo zubaté, na líci jsou lysé nebo řídce chlupaté, na rubu chlupaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy, zákrov je zvonkovitý, 11–15 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 2–3 řadách, vnější jsou menší než vnitřní, špičaté, chlupaté; květy jsou 9–11 mm dlouhé, oboupohlavné, 2pyské, bílé, vnější pysk je delší než vnitřní, 2–8 mm dlouhý, na vrcholku se 3 zuby. Plodem je nažka, 2,5–10 mm dlouhá, lysá, s bílým chmýrem, který je 6–7 mm dlouhý.

Poznámka: Rod Macrachaenium je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.

Macrachaenium gracile
Macrachaenium gracile
Macrachaenium gracile
Macrachaenium gracile
Macrachaenium gracile
Macrachaenium gracile
Macrachaenium gracile

Fotografoval Mário Duchoň, dne 29. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Nahuel Huapi, údolí Río Frías).