MACROCYSTIDIA CUCUMIS (Pers.) Joss. – cystidovka rybovonná / smeťovček uhorkový

Syn.: Agaricus cucumis Pers., Agaricus nigripes Trog, Agaricus piceus Kalchbr., Agaricus pisciodorus Ces., Galera cucumis (Pers.) Quél., Macrocystidia cucumis var. latifolia (J. E. Lange) Imazeki et Hongo, Macrocystidia cucumis var. leucospora (J. E. Lange) Imazeki et Hongo, Macrocystic cucumis (Pers.) R. Heim, Naucoria cucumis (Pers.) P. Kumm., Naucoria cucumis var. latifolia J. E. Lange, Naucoria cucumis var. leucospora J. E. Lange, Nolanea nigripes (Trog) Gillet, Nolanea picea (Kalchbr.) Gillet, Nolanea pisciodora (Ces.) Gillet – kržatička okurková
Čeleď: Marasmiaceae Roze ex Kühner – špičkovité
Macrocystidia cucumis
Rozšíření: Je rozšířena v Evropě a Severní Americe.
Ekologie: Je to nitrofilní houba, vyrůstá v červenci až listopadu na vlhčích travnatých místech v listnatých a jehličnatých lesích, na jejich okrajích a podél cest, na rostlinných zbytcích, v porostech kopřiv a ostružiníků, roste často na mulčovací dřevěné drti v zahradách a parcích. Objevuje se ve skupinách i rozptýleně.
Macrocystidia cucumis
Popis: Klobouk má průměr 2–6 cm, v mládí je zvoncovitý s podvinutým okrajem, později až téměř rozložený, často se středovým hrbolem. Povrch je zpočátku jemně sametový, později hladký, na okraji slabě rýhovaný. Je hygrofánní, za vlhka má kaštanově hnědou až černohnědou barvu, ve středu nejtmavší, na okraji až okrově oranžovou, v mládí často s kontrastním světlým okrajem, za sucha je okrově hnědý až žlutohnědý. Lupeny jsou zpočátku krémové, světle okrové, později nažloutlé, narůžovělé až bledě hnědé, při poranění se zbarvují hnědě. Pružný třeň je válcovitý, dutý, někdy zploštělý, 4–8 cm vysoký, 2,5–5 mm tlustý, jemně plstnatý, má kaštanově hnědou až černohnědou barvu, pod kloboukem světlejší, na bázi tmavou. Dužnina je křehká, má vodnatě hnědou barvu, chuť nepříjemnou, pach výrazný po rybím tuku nebo po okurkách. Výtrusný prach má bělavou, narůžovělou nebo světle růžovohnědou barvu, výtrusy jsou hladké, elipsoidní, 7–9 × 3–4.5 µm velké. Nápadným znakem rodu jsou velké kopinaté cystidy.
Záměny: Vzhledem k silnému pachu je prakticky nezaměnitelná.
Využití: Je nejedlá.
Macrocystidia cucumis
Macrocystidia cucumis
Fotografováno dne 21. 11. 2009 (Praha, Divoká Šárka).