Syn.: Macroptilium heterophyllum (Willd.) Marechal et Baudet, Phaseolus bilobatus Engelm., Phaseolus fraternus Piper, Phaseolus gibbosifolius Ortega, Phaseolus heterophyllus Willd., Phaseolus macropoides A. Gray, Phaseolus macropus Benth., Phaseolus micranthus M. Martens et Galeotti, Phaseolus parviflorus Schltdl., Phaseolus rotundifolius A. Gray, Phaseolus seleri Harms
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Macroptilium gibbosifolium

Rozšíření: Druh Severní i Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jihozápadu USA (Arizona, západní Texas) přes Mexiko a Guatemalu až po Nikaraguu, v Jižní Americe je uváděn z Bolívie a severozápadní části Argentiny (až po provincii Córdoba).

Ekologie: Roste na kamenitých a písčitých pláních a svazích, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 2100 m. Na severní polokouli kvete od srpna do října, na jižní od září do dubna.

Macroptilium gibbosifolium

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, obvykle více než 30 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou 3četné, lístky jsou eliptické, 2–3,6 cm dlouhé a 0,5–2,3 cm široké, celokrajné, někdy i laločnaté, na vrcholu zaokrouhlené, obvykle lysé; palisty jsou kopinaté, asi 3 mm dlouhé. Květenství je axilární, 5–15 cm dlouhé; listeny jsou opadavé; kalich je zvonkovitý, asi 3 mm dlouhý, chlupatý, koruna je růžová až světle červená, pavéza je skoro okrouhlá, až 6 mm dlouhá, křídla jsou na bázi přirostlá k člunku, který je asi 5 mm dlouhý; tyčinek je 10. Plodem je srpovitě zahnutý lusk, zhruba 2 cm dlouhý, chlupatý.

Macroptilium gibbosifolium
Macroptilium gibbosifolium

Fotografovala Věra Svobodová, dne 23. 10. 2019 (Mexiko, stát Puebla, Cholula).