MAGNOLIA DENUDATA Desr. – šácholan obnažený / magnolia

Syn.: Gwillimia yulan (Desf.) Kostel., Lassonia heptapeta Buc’hoz, Magnolia alexandrina Steud., Magnolia citriodora Steud., Magnolia conspicua Salisb., Magnolia cyathiformis Rinz ex K. Koch, Magnolia heptapeta (Buc’hoz) Dandy, Magnolia precia Corrêa ex Vent., nom. inval., Magnolia purpurea var. denudata (Desr.) Loudon, Magnolia spectabilis G. Nicholson, nom. inval., Magnolia superba G. Nicholson, nom. inval., Magnolia triumphans G. Nicholson, nom. inval., Magnolia yulan Desf., Michelia yulan (Desf.) Kostel., Yulania conspicua (Salisb.) Spach, Yulania cuneatifolia T. B. Chao, Zhi X. Chen et D. L. Fu, Yulania denudata (Desr.) D. L. Fu, Yulania pyriformis (T. D. Yang et T. C. Cui) D. L. Fu
Česká jména: šácholan obnažený (Mareček 1997)
Čeleď: Magnoliaceae Juss. – šácholanovité

Magnolia denudata

Rozšíření: Pochází ze střední Číny; pravděpodobně původní je v čínských provinciích Šen-si, Chu-pej, An-chuej, Če-ťiang, Ťiang-si, Chu-nan, Čchung-čching, Kuej-čou, Jün-nan a Kuang-tung.

Ekologie: Roste v subtropickém až temperátním klimatu, lokality leží v nadmořské výšce 500–1000 m. Preferuje slunná až polostinná stanoviště, je mrazuvzdorná, ale citlivá na zimní vlhkost. Kvete před olistěním.

Popis: Opadavý strom, dorůstá výšky až 25 m; kmeny mohou mít průměr až 1 m, jejich borka je šedá, rýhovaná; pupeny jsou hustě světle šedožlutě pýřité. Listy jsou střídavé; řapík je 1–2,5 cm dlouhý, pýřitý, na horní straně mělce žlábkovitý; čepel je obvejčitá (jen u mladých listů eliptická), 10–15(–18) cm dlouhá a 6–10(–12) cm široká, na líci tmavozelená, v mládí jemně pýřitá, posléze víceméně olysalá, na rubu světlejší a trvaleji chlupatá, s 8–10 žilkami druhého řádu, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupě široce zaokrouhlená, uťatá až mělce vykrojená. Květy jsou jednotlivé, koncové, jsou 10–16 cm dlouhé, přímé; okvětních lístků je obvykle 9, obvejčitých až obkopinatých, 6–8(–10) cm dlouhých, bílých, na bázi růžových; tyčinky jsou 7–12 mm dlouhé; květní lůžko je válcovité, asi 2 cm dlouhé, lysé, nesoucí zploštěle vejcovité, 3–4 mm dlouhé plodolisty. Souplodí měchýřků je protažené, 12–15 cm dlouhé, obvykle zkroucené, zralé měchýřky jsou hnědé, tlusté; semena jsou srdčitá, asi 9 mm dlouhá, červená.

Využití: Kromě okrasné funkce má docela kvalitní tvrdé dřevo, vhodné pro zpracování na nábytek.

Poznámka: Čistý druh se pěstuje hlavně ve východní Asii jako ozdobná dřevina; ve střední Evropě se převážně sází v zahradě vypěstovaný kříženec šácholan Soulangeův (Magnolia ×soulangeana), který vznikl hybridizací s druhem Magnolia liliiflora.

Magnolia denudataMagnolia denudata
Magnolia denudata
Magnolia denudata
Magnolia denudata
Magnolia denudata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 12. 2018 (Čína, Peking, Beijing Botanical Garden).