MAGNOLIA GRANDIFLORA L. – šácholan / magnolia

Syn.: Magnolia angustifolia Millais, Magnolia elliptica (W. T. Aiton) Link, Magnolia exoniensis Millais, Magnolia ferruginea W. Watson, Magnolia foetida (L.) Sarg., Magnolia lacunosa Raf., Magnolia lanceolata (Aiton) Link, Magnolia longifolia Sweet, Magnolia maxima Lodd. ex G. Don, Magnolia virginiana var. foetida L.
Česká jména: šácholan hrubokvětý (Presl 1846)
Čeleď: Magnoliaceae Juss. – šácholanovité

Magnolia grandiflora

Rozšíření: Původním je tento druh v jihovýchodní části USA – od státu North Carolina na severovýchodě areálu přes Georgii, Floridu, Mississippi a Louisianu až po východní Texas. Pěstuje se jako okrasná dřevina v mnoha subtropických oblastech světa.

Ekologie: Roste na zalesněných písčinách a dunách, v dolních částech vodních toků a mokřinách, v pobřežních nížinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 120 m. Kvete v jarních měsících.

Magnolia grandiflora

Popis: Stálezelený strom až 37 m vysoký. Kmen je přímý, borka šedá, brázditá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, celokrajné, (7,5–)13–20(–26) cm dlouhé a (4,5–)6–10(–12,5) cm široké, úzce až široce eliptické nebo obkopinaté, kožovité, na líci světle zelené, lysé, na rubu lysé až hustě hnědě sametově plstnaté. Druh je v odění listů dosti variabilní. Květy vykvétají jednotlivě, dosahují 15–30(–45) cm v průměru, jsou vonné, okvětní lístky (9–12) barvy krémově bílé. Plodem je měchýřek v šišticovitém souplodí.

Využití: Tato efektní dřevina se pěstuje v parcích a zahradách subtropického pásma, pro klimatické podmínky střední Evropy je nevhodná. V kultuře je i několik zahradních hybridů. V Americe údajně sloužila v tradiční medicíně kůra tohoto stromu jako posilující prostředek.

Poznámka: Je státním rostlinným symbolem amerických států Louisiana a Mississippi.

Magnolia grandifloraMagnolia grandiflora
Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora

Fotografováno dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).