MAGNOLIA SIEBOLDII K. Koch – šácholan Sieboldův / magnolia

Syn.: Magnolia oyama Kort, Magnolia parviflora Siebold et Zucc. nom. illeg., Magnolia sinensis (Rehder et E. H. Wilson) Stapf, Magnolia verecunda Koidz., Oyama sieboldii (K. Koch) N. H. Xia et C. Y. Wu, Oyama sinensis (Rehder et E. H. Wilson) N. H. Xia et C. Y. Wu
Česká jména: šácholan, magnólie (Mareček 1997)
Slovenská jména: magnolia (Dostál 1950)
Čeleď: Magnoliaceae Juss. – šácholanovité

Magnolia sieboldii

Rozšíření: Původní areál druhu je rozdělen do tří oddělených arel: jednak se objevuje v severovýchodní Číně a Koreji (nominátní poddruh, vyznačující se větším vzrůstem a menšími listy), dále pak v Japonsku na Kjúšú a západním a středním Honšú (keřovitý poddruh Magnolia sieboldii subsp. japonica jen s 6 kališními lístky a tyčinkami barevně shodnými se semeníkem), nakonec i v jihovýchodní Číně (Magnolia sieboldii subsp. sinensis s velkými listy, spojovaná často s předchozím poddruhem). Podle genetických studií se zdá, že se populace oddělily už v pliocénu, po snížení mořské hladiny v pleistocénu se ale jejich areály opět prolnuly.

Ekologie: Lesy, stanoviště v polostínu, na kyselejších a vodou dobře zásobených půdách. V našich podmínkách zcela zimovzdorný druh, ale některé formy nebo kultivary mohou být drsnějšími zimami poškozeny. Kvete v květnu až červenci, případně ještě slabě koncem léta.

Popis: Opadavý malý strom nebo keř, 3–10 m vysoký a až 12 m široký, často vícekmenný, s tenkými, zpočátku pýřitými letorosty. Listy s 1–3 cm dlouhými řapíky, okrouhlé až obvejčité, 10–25 cm dlouhé, u báze zaokrouhlené, na vrcholu zašpičatělé, na líci lysé a tmavozelené, na rubu matné a především kolem žilek krátce pýřité; před opadem se listy barví do žluta. Květy vyrůstají na stopce 3–7 cm dlouhé, jsou převislé, miskovité, vonné, dosahují průměru 7–12 cm, jsou tvořené 9–12 obvejčitými bílými kališními lístky, blíže stopce často s přehrnutým okrajem; pestík je žlutozelený, tyčinky jsou tmavě červené. Kultivary mohou mít květy větší, plnokvěté, narůžovělé, s odlišnou vůní; byly vypěstovány i hybridy s jinými druhy šácholanů. Souplodí je červené, 2–8 cm dlouhé, semena červená asi 6 mm dlouhá.

Využití: Okrasná dřevina, kvetoucí později a déle než jiné druhy šácholanů.

Poznámka: Druh byl pojmenován na počest významného německého přírodovědce P. F. von Siebolda.

Magnolia sieboldii
Magnolia sieboldii

Fotografováno dne 15. 5. 2015 (Česko, Čechy, Pečky, kultura).