Syn.: Berberis bealei Fortune, Berberis japonica Lindl., Mahonia bealei (Fortune) Carrière, Mahonia japonica var. bealei (Fortune) Fedde, Mahonia japonica var. planifolia (Hook. f.) H. Lév.
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité

Mahonia bealei

Rozšíření: Areál zahrnuje vnitrozemí jihovýchodní Číny, kde se vyskytuje v provinciích S’-čchuan, Šen-si, Che-nan, Chu-pej, Chu-nan, Kuang-si, Kuang-tung, Fu-ťien, Ťiang-si, Če-tiang, An-chuej a Ťiang-su. Zplanění bylo zaznamenáno ve Vietnamu, Japonsku i na jihozápadě Spojených států.

Ekologie: Roste v lesích, křovinách, na lesních okrajích, v ruderálních houštinách, podél cest i vodních toků. Lokality leží v nadmořských výškách 500–2000 m.

Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 0,5–4(–8) m. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 4–10 ostře zubatými jařmy, na rubu někdy žlutozelené, na líci matně šedozelené; řapík je 0,5–2,5 cm dlouhý; lístky jsou vejčité až podlouhlé, nejnižší pár 1,2–3,5 cm dlouhý a 1–2 cm široký, na okraji s 1–2 zuby, vyšší 2–10,5 cm dlouhé a 2–6 cm široké, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, poněkud asymetrické, na okraji s 2–6 zuby, na vrcholu hrotité; koncový lístek je mnohem větší, 7–13 cm dlouhý a 3,5–10 cm široký. Svazečkovitě shloučených 3–9 přímých hroznů 7–26 cm dlouhých vyrůstá v paždí listů; květní stopky jsou 4–6 mm dlouhé; kališní lístky jsou žluté; korunní lístky jsou obkopinaté, 6–7 mm dlouhé, žluté, na vrcholu mělce vykrojené; tyčinek je v počtu okvětních lístků, jsou 3,2–4,5 mm dlouhé; semeník je svrchní, vejcovitý, s jednou bliznou. Plody jsou vejcovité bobule, asi 1,5 cm dlouhé, tmavě purpurové, ojíněné, s 3–4 semeny.

Využití: Občas se pěstuje jako okrasná dřevina; není napadána rzí travní (Puccinia graminis).

Poznámka: O vymezení rodu Mahonia se v poslední době dosti spekuluje, protože od blízce příbuzných dřišťálů (Berberis) se odlišuje jen zpeřenými, nikoli jednoduchými listy. Nejnovější studie založené na analýze DNA spíše preferují samostatné postavení rodu, avšak s tím, že některé druhy musí být přeřazeny do dalších rodů. V tomto pojetí rod obsahuje kolem 70 druhů, rozšířených jak ve východní Asii, tak v Severní, Střední i Jižní Americe.

Mahonia bealeiMahonia bealei
Mahonia bealei

Fotografovala Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico).