MAHONIA NERVOSA (Pursh) Nutt. – mahónie / mahónia

Syn.: Berberis nervosa Pursh, Mahonia glumacea DC., Odostemon nervosus (Pursh) Rydb.
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité

Mahonia nervosa

Rozšíření: Vyskytuje se v pacifické oblasti Severní Ameriky od Britské Kolumbie v Kanadě po Kalifornii, ve vnitrozemí zasahuje pouze do státu Idaho v USA.

Ekologie: Roste na zastíněných místech v lesním podrostu na živinami středně zásobených stanovištích. Preferuje mírné oceanické klima.

Mahonia nervosa

Popis: Vždyzelený netrnitý keř dorůstající výšky 0,1–0,8(–2) m; borka na starších větvích hnědá nebo žlutohnědá, lysá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 4–10 jařmy; lístky jsou spíše tenké a měkké, vejčité až vejčitě kopinaté, 3–8,5 cm dlouhé a 1,2–4,8 cm široké, na bázi zaokrouhlené až srdčité, na každé straně s 6–13 zuby zakončenými (stejně jako na vrcholu) pichlavým ostnem, u báze s 4–6 dlanitě uspořádanými žilkami. Květenství je husté, hroznovité, až 20 cm dlouhé, s 30–70 květy; květy jsou trojčetné; kališních lístků je 6, žlutých, opadávají při rozkvetení; žlutých korunních lístků je rovněž 6; tyčinek je 6; semeník je svrchní. Plody jsou vejcovité nebo kulovité, 8–11 mm dlouhé, modré, ojíněné bobule.

Poznámka: Taxonomické pojetí rodu Mahonia není v současné botanické literatuře ustálené. Rod je některými soudobými autory spojován s rodem dřišťál (Berberis). Hlavní rozlišovací znaky jsou absence trnů, zpeřené listy a bohaté květenství a rovněž odolnost vůči rzi travní (Puccinia graminis), existují ovšem druhy kombinující znaky obou skupin. Jiní současní autoři druh řadí do samostatného rodu Odostemon.

Mahonia nervosa
Mahonia nervosa
Mahonia nervosa
Mahonia nervosa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 7., 10. a 11. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Bamberton Provincial Park; Strathcona Provincial Park, Ralph River a Phillips Ridge).