MAHONIA VOLCANICA Standl. et Steyerm. – mahónie / mahónia

Syn.: Berberis volcanica (Standl. et Steyerm.) Marroq. et Laferr., Mahonia racemosa Standl. et L. O. Williams ex A. Molina
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité

Mahonia volcanica

Rozšíření: Středoamerický druh, znám je z jižního Mexika (Chiapas), Guatemaly a Kostariky.

Ekologie: V Mexiku a Guatemale roste v podrostu jalovcových křovin, borových a dubových lesů, v Kostarice především v mlžných lesích s dominantním dubem Quercus costaricensis na jejich horní hranici a v navazující vegetaci páramos s převažujícím nízkým bambusem Chusquea subtessellata. Lokality leží v nadmořské výšce 2100–3900 m.

Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek vysoký 1–5(–8) m; větvičky jsou netrnité. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, (3,5–)8–15 cm dlouhé, tvořené 2–6 jařmy; lístky jsou přisedlé, vejčité, (1,5–)2,5–5 cm dlouhé a (0,5–)1–2,5 cm široké, kožovité, na líci tmavozelené, na rubu světlejší, na bázi uťaté až tupé, na každé straně s 5–14 ostnitě protaženými zuby, na vrcholu uťaté a s hrotitě ostnité. Květenství je hrozen 3–6 cm dlouhý, tvořený 18–30 květy; květní stopky jsou 0,7–1,8 cm dlouhé, s 2 drobnými listenci; okvětních lístků je 15–18, jsou asi 12 mm dlouhé, žluté; tyčinky dlouhé asi jako okvětí nesou pod vrcholem drobný zoubek; čnělka je krátká, s hlavatou bliznou. Plodem je elipsoidní, 6–9 mm dlouhá, černomodrá, ojíněná bobule.

Mahonia volcanica
Mahonia volcanica
Mahonia volcanica
Mahonia volcanica

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripó).