Syn.: Convallaria bifolia L., Smilacina bifolia (L.) Desf., Unifolium bifolium (L.) Greene, Maianthemum cordifolium Moench, Maianthemum convallaria Weber, Valentinia bifolia (L.) Baill.
Česká jména: přestupnice dvoulistá (Presl 1819), přestupnička dvojlistá (Opiz 1852), přestupnička dvoulistá (Sloboda 1852), pstroček dvoulistý (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: vesnín dvojlistý, přestupnička, stínovka, lupenice, stračí jahoda (Reuss 1853), tieňovka dvojlistá, pstroček dvojlistý (Novacký 1936), tôňovka dvojlistá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Maianthemum bifolium

Rozšíření: Roste v severní polovině Eurásie, od Evropy až na Dálný východ. V České republice roste hojně od nížin po horská pásma. Na Slovensku taktéž.

Ekologie: Biotopem pstročku jsou hlavně stinné lesy, lužní lesy, často vlhčí jehličnaté lesy, křoviny. Půdy jsou často chudé, kyselé, ale i humózní a písčité. Výskyt pstročku je hojný, často roste v početných koloniích. Kvete od dubna do května.

Popis: Vytrvalá rostlina s přímou lodyhou do 25 cm vysokou. V horní polovině lodyhy vyrůstají dva střídavé protistojné listy, které mají vejčitý tvar zakončený špičkou, čepel je srdčitě nasedající na krátký řapík. Květenstvím je stopkatý hrozen, kde na krátkých stopkách jsou v přeslenech bílé 2–3 květy, výrazně vonící. Plodem jsou nápadné červené bobule.

Maianthemum bifoliumMaianthemum bifolium
Maianthemum bifolium

Fotografováno ve dnech 7. a 17. 5. 2004 (Česko, Brno-Kohoutovice a Krušné hory, povodí Rolavy), foto plodu – Jindřich Houska, červen 2006.