Syn.: Convallaria canadensis (Desf.) Poir., Smilacina canadensis (Desf.) Pursh, Styrandra canadensis (Desf.) Raf., Unifolium canadense (Desf.) Greene
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Convallariaceae Horaninow – konvalinkovité
Maianthemum canadense
Rozšíření: Severoamerický druh s rozsáhlým areálem, který sahá od kanadského ostrova Newfoundland přes jižní Labrador a Ontario až po východní část Britské Kolumbie, na jihu zasahuje na severovýchod USA, po hřebeni Appalačských hor sestupuje až do severních oblastí státu Georgia, na západě vyznívá v obou Dakotách, disjunktivně se ještě objevuje na pomezí Montany, Wyomingu a Jižní Dakoty.
Ekologie: Roste v listnatých i jehličnatých lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete na jaře.
Maianthemum canadense
Popis: Vytrvalá bylina se sympodiálně větveným oddenkem, 10–25 cm vysoká. Lodyha je přímá, listy na sterilních výhonech jsou jednotlivé, na kvetoucích po 2–3, řapíkaté nebo přisedlé, vejčité, na bázi srdčité, 4,5–7(–9) × 3–4,5(–5,5) cm. Květenství je 12–25květé, květy vyrůstají po (1–)2(–3) z jednoho nodu, jsou stopkaté, drobné, okvětní lístky jsou 1,5–2 mm dlouhé a 0,8–1 mm široké, bílé. Plody jsou ve zralosti červené bobule, dosahující 4–6 mm v průměru.
Poznámka: Rod zahrnuje asi 30 druhů, které se vyskytují v Evropě, Asii i Severní a Střední Americe.
Maianthemum canadenseMaianthemum canadense
Maianthemum canadense
Fotografováno v červenci 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Fish Creek Provincial Park, Shannon Terrace).