Syn.: Smilacina gigas Woodson
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Convallariaceae Horaninow – konvalinkovité
Maianthemum gigas
Rozšíření: Celá kontinentální Střední Amerika, od Panamy až po jižní Mexiko, velmi zřídka je pěstován i jako kuriozita v zahradách, například na jihu Japonska. V Kostarice se vyskytují ještě asi čtyři další druhy tohoto rodu, patří k nim například Maianthemum amoenum a M. paniculatum.
Ekologie: Jedná se o terestrický druh, jelikož však je rozšiřován i ptáky, občas lze nalézt i rostliny epifytické, ty však nikdy nedosáhnou tak velkého vzrůstu. Nejčastěji se vyskytuje jako podrost v horských vlhkých mlžných lesích, ale vystupuje i do vyšších poloh, kde ho pak lze objevit na světlinách mezi křovisky či dokonce v příkopech podél cest. Výskyt je popisován v rozmezí od 1300 až do 3400 m n. m. Rostlina kvete i plodí několikrát do roka.
Maianthemum gigas
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, (0,4–)1–2,5(–3) m dlouhou. Listy jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, vejčité, eliptické nebo kopinaté, (8,5–)13–31,5 cm dlouhé a (1,7–)3,5–10 cm široké. Květenství je terminální, latnaté, 10–30 cm dlouhé; postranních hroznů je 12–25, jsou 3–13 cm dlouhé, okvětní lístky jsou bílé, prašníky i blizna jsou výrazně červenofialové. Plody jsou trojboké bobule, které dosahují 5–9 mm v průměru, ve zralosti jsou červené či nafialovělé.
Maianthemum gigas
Maianthemum gigas
Maianthemum gigas
Fotografovaly Vladimíra Loydová, v březnu 2016, a Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2014 (Kostarika, NP Irazú).